Dobrovolníci pomáhají obnovit zdevastovaný hřbitov

Dobrovolníci pomáhají obnovit zdevastovaný hřbitov
12. července 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Ve Svatoboru  v Doupovských horách na Karlovarsku obnovují dobrovolníci zdevastovaný hřbitov. První práce na zcela zarostlém hřbitově začaly v roce 2016. Prostor se podařilo částečně vyčistit a letos začátkem července už také zvednout některé náhrobky. Řekla to dnes starostka obce Doupovské Hradiště Jarmila Bošková. Záchranu hřbitova vede Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska, na začátku července se do obnovy zapojily tři desítky lidí.

"Obnova hřbitova bude ještě pokračovat. Chtěli bychom například opravit hřbitovní zeď, postavil hlavní kříž. Celkově bychom chtěli hřbitovu postupně vrátit podobu důstojného pietního místa," řekla Bošková. Na obnově svatoborského hřbitova se obec podílí i finančně. Zajistila například kácení stromů nebo nákup nářadí pro brigádníky. Spolufinancovat by měla i opravu hřbitovní zdi.

Hřbitov byl opuštěn po odsunu německého obyvatelstva po konci druhé světové války  a po začlenění vsi do nově vzniklého vojenského újezdu v roce 1954 byl ponechán svému osudu v nepřístupné oblasti. Celá plocha pohřebiště zarostla stromy a křovinami, po částečném zpřístupnění oblasti náhrobky zdevastovali vandalové. Na začátku roku 2016 byl prostor vyčleněn z vojenského újezdu, nyní patří obci Doupovské Hradiště. Na obnovu hřbitova a současně i záchranu kostela Nanebevzetí Panny Marie pořádá spolek veřejnou sbírku.

Anežka Wiewiorková

Svátek má: sv. Makrina / Čeněk

Moderuje: Anežka Wiewiorková
NyníTřikrát z Proglasu
Píseň: Sleeping (2004); Interpret: Hansard Glen; Album: Hansard Glen: Live Radio Proglas 2004
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Písničky
08:45Radio Vatikán včera
09:00Vážná hudba
09:15Nejen chlebem (TWR)
09:30Mezi slovy

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony