Do Noci kostelů se zapojí také chátrající kostel v téměř zaniklé vsi Svatobor

Do Noci kostelů se zapojí také chátrající kostel v téměř zaniklé vsi Svatobor
15. května 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Už příští týden se uskuteční desátý ročník celorepublikové akce Noc kostelů. Letos poprvé se však do něj zapojí také chátrající kostel Nanebevzetí Panny Marie v částečně zaniklé vsi Svatobor v Doupovských horách na Karlovarsku.

Protože je památka z 18. století v havarijním stavu, uskuteční se akce v okolí stavby, uvedl předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska Jaroslav Vyčichlo. „Tím že kostel může kdykoli spadnout, bude akce hodně malinká. Budeme u něj mít rozdělaný oheň a případné návštěvníky budeme seznamovat s postupem prací a budeme je provázet v celém areálu,“ přiblížil Proglasu.

Na svých stánkách zmíněný spolek vypisuje termíny brigád, do kterých se může zapojit i široká veřejnost. „Vykáceli jsme vzrostlé stromy, které narušují zdivo, uklízeli jsme ho a pokračuje i v celém areálu, takže jsme vykáceli náletové dřeviny na faře a ve farním prostoru. Vyčistili jsme také prostor hřbitova na návrší nad kostelem,“ uvedl předseda spolku s tím, že v rámci Noci kostelů proběhne také pieta za původní obyvatele, jejichž jména jsou na náhrobcích díky brigádě znovu čitelná.

Spolek usiluje o obnovu kostela od roku 2016, vyhlášena je také veřejná sbírka. Pokud spolek získá dostatek prostředků, měla by obnovená stavba sloužit ke kulturním akcím. Se zprovozněním kostela k původnímu, tedy duchovnímu účelu, spolek podle Vyčichla nepočítá kvůli malému počtu obyvatel v téměř zaniklé vsi Svatobor.

Chrám z dílny českého barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky patří k největším kostelům na Karlovarsku. Po druhé světové válce, kdy došlo k vysídlení tamního obyvatelstva, byl kostel začleněn do vojenského újezdu a sloužil jako sýpka. Po požáru v roce 1966 postupně chátral, s výjimkou drobných provizorních oprav, ke kterým armáda na počátku 21. století přistoupila. Jedná se o jeden z posledních kostelů, který v Doupovských horách přetrval.

Další informace: Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony