Den dárců krve a očekávané události 14. června

14. června 2018 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Přinášíme výběr z očekávaných událostí ve čtvrtek 14. června, kdy si připomínáme sv. Anastáze a Den dárců krve:

„Kdo je biskupem?“ je jedním z diskusních témat pětidenního mezinárodního setkání katolických biskupů východních ritů, které pořádá Rada evropských biskupských konferencí na jihu Itálie v městě Lungro. Českou řeckokatolickou církev zastupuje biskup Ladislav Hučko.    

Prezident Papežské rady pro novou evangelizaci Monsignor Rino Fisichella ve Vatikánu představí poselství k druhému Mezinárodnímu dni chudých. Papež František jej ustanovil loni na 33.  neděli v mezidobí, která letos připadá na 18. listopadu.

V Bratislavě se koná společné zasedání vedení české Poslanecké sněmovny a slovenské Národní rady u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Zúčastní se ho předseda Sněmovny Radek Vondráček a její místopředseda Jan Hamáček.

Poslanci se sejdou kvůli chystaným změnám ve vyplácení dávek na bydlení. Svolání mimořádné schůze podnítila skupina poslanců v čele s KDU-ČSL. Lidovci chtějí přimět ministerstvo práce a sociálních věcí k odložení záměru, který by podle nich zvýšil riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů.

Mimořádné setkání prezidenta Miloše Zemana s novináři je plánováno na dnešní odpoledne na Pražském hradě. Téma brífingu není známo.

Světoví experti budou ode dneška v Praze diskutovat o dostupnosti bydlení a budoucnosti měst. Jde o hlavní téma letošní mezinárodní konference reSITE 2018, která se koná posedmé. V pražském Fóru Karlín vystoupí během dvou dnů padesátka řečníků, mezi nimi i mexický architekt Michel Rojking či profesor urbánních studií na London School of Economics Richard Burdett.

V malé obřadní síni strašnického krematoria se dnes lidé rozloučí s Františkem Suchým. Dlouholetý politický vězeň a držitel řádu TGM vešel ve známost díky tomu, že spolu se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu, aby mohly být jednou důstojně pohřbeny. Takto ukryli například urnu s popelem Milady Horákové. František Suchý zemřel minulý čtvrtek ve věku 91 let.

Den otevřených dveří se koná v Archivu bezpečnostních složek v Praze v ulici Na Struze 3. Zájemci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek, které začínají každou celou hodinu, poslední bude v 19 hodin.

Začíná třídenní jízda historických vozidel s názvem 1000 mil československých. Automobily dnes jedou z Prahy do Brna, kde si zkusí průjezd části původní trati Velké ceny Republiky na Masarykově okruhu. Zítra zamíří z Brna do Bratislavy a v sobotu zpět do Prahy.

V rámci pražského sochařského festivalu „Sculpture Line“ Linka bezpečí připravila výchovně-zábavní program pro děti základních škol, který se bude věnovat tématům, kvůli kterým děti v létě nejčastěji na Linku bezpečí volají.

50. výročí založení Komunity Sant’Egidio, která získala mnoho mezinárodních ocenění zasvou práci pro mír a pro lidi chudé a bez domova, si dnes večer 18.30 připomenou v brněnském kostele sv. Michala. Děkovné bohoslužbě bude předsedat pomocný biskup Pavel Konzbul.

V centru Brna na ulici Milady Horákové vznikne nové karierové centrum organizace IQ Roma servis. Zaměřuje se na cílovou skupinu především dlouhodobě nezaměstnaných nebo mladých sociálně znevýhodněných absolventů. Centrum tak konečně otevře svoji vlastní kancelář i přesto, že několik majitelů svoje komerční prostory pronajmout nechtělo právě s ohledem na cílovou skupinu klientů, kterou jsou především Romové.

V Regionálním muzeu a galerii v Jičíně začíná výstava s názvem Od Marie Terezie po dnešek, která ukazuje vysvědčení v proměnách. Výstava potrvá do 23.září.

Začíná mistrovství světa ve fotbale. Dnes je na programu zápas domácího Ruska s týmem ze Saudské Arábie. Čeští reprezentanti se na mistrovství nenominovali. Nicméně v Evropské lize volejbalistek se české reprezentantky probojovaly do semifinále. V 20 hodin se utkají s Maďarskem.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony