Charita ČR: Omezení dávek na bydlení problém neřeší

Charita ČR: Omezení dávek na bydlení problém neřeší
14. června 2018 Události Autor: Filip Breindl

Charita patří mezi organizace působící v sociální oblasti, jejíž představitelé varují před důsledky plánované novely zavádějící snížení dávek na bydlení a omezení okruhu jejich příjemců. Podle expertů by mohly tisíce lidí skončit bez střechy nad hlavou nebo v dluhové tísni a požadují stažení předlohy z dalšího projednávání. Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO) úpravu obhajuje jako nástroj bránící zneužívání dávky a podnikání s chudobou.

"Charita ČR vítá diskusi o doplatcích na bydlení, zvláště v situaci, kdy chceme omezit byznys s chudobou kolem ubytoven. Chceme ale upozornit na to, aby postiženými nakonec nebyli lidé, kteří potřebují naši sociální pomoc, zatímco nepoctivci si vždycky nějakou cestu najdou," řekl ředitel organizace Lukáš Curylo. Ministryně Němcová tvrdí, že nová úprava neohrozí postižené, samoživitelky ani seniory.

"Musí se vybudovat systém dostupného a sociálního bydlení," uvedla charitní analytička Martina Veverková. Podle ní už minulé zpřísnění pravidel a snížení dávek na bydlení vedlo k tomu, že lidem v azylových domech a ubytovnách na úhradu částka nestačí a berou ji z peněz na živobytí a jídlo. Rozšiřuje se také práce na černo a někteří se dál zadlužují.

Novely se změnami doplatku a příspěvku posuzuje nyní legislativní rada vlády. Její šéf, ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) k nim měl vážné výhrady a navrhoval stažení. S návrhy nesouhlasily ani odbory, ombudsmanka či svaz měst a obcí. Některé kraje záměr označily za nevhodný sociální experiment či hazard se životy chudých. Ministryně Němcová dnes řekla, že kraje své námitky stáhly. Podle Lukáše Curyla je třeba debatu "oprostit od politických zadání. Mělo by to být ryze odborné téma, o kterém by měly jednat organizace působící v oboru, Úřady práce či samospráva," uvedl ředitel Charity ČR.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony