Češi jedou na Haiti opravovat studny

Češi jedou na Haiti opravovat studny
6. října 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Čtyřčlenný tým projektu Praga-Haiti odlétá v sobotu 7. října 2017 na Haiti, aby provedl kontrolu a servis třiceti v minulosti zbudovaných studní, z nichž některé mohly utrpět prudkými větry a dešti, které ostrov v posledních týdnech zasáhly. Mise potrvá šest týdnů.

„Tím prioritním cílem je kontrola a servis všech studní, které jsme zbudovali v minulosti. Je jich třicet a jsou rozesety různě od sebe, takže tým je bude objíždět a kontrolovat. Tam, kde případně zjistí nějakou závadu, provede nezbytný servis. Už teď víme o tom, že jedna studna nefunguje po hurikánu Matthew z loňského roku, takže víme, že tam se budou vyměňovat nějaké díly a tým tam zamíří prioritně“, řekla Proglasu Hana Sedláková z projektu Praga Haiti.

Dalším z úkolů týmu bude rovněž elektrifikovat studnu pro tři stovky dětí v Baie de Henne. „To jsou úkoly, které víme dopředu, ale ta situace se různě proměňuje. Ten tým reaguje na to, co je zrovna aktuálně potřeba“, upřesňuje Sedláková.

„Výstavbu na Haiti zdržuje byrokracie. Bude tedy zapotřebí získat zejména potřebná povolení. Potom provedeme test kvality místních stavebních materiálů. Haitští dělníci totiž málokdy dodržují technologické postupy a stavba pak může být například během hurikánu či záplav životu nebezpečná. Vyrobíme proto vlastní betonové tvárnice a podrobíme je zátěžové zkoušce. Znovu se také sejdeme s místní komunitou,“ upřesnil architekt Petr Vacek, který má výstavbu základny na Haiti na starosti.

Haiti je podle údajů OSN nejchudší zemí západní polokoule. Je to politicky nestabilní stát, v posledních letech pronásledovaný přírodními katastrofami (zemětřesení v roce 2010, epidemie cholery v roce 2011, hurikán Sandy 2012, hurikán Matthew 2016). Pro deset milionů obyvatel je zahraniční pomoc důležitou podmínkou k přežití. Na haitském venkově chodí obyčejní lidé běžně i více než pět kilometrů denně pro pitnou vodu.

Aktuální informace o projektu je možné najít na webových stránkách: www.praga-haiti.cz.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony