Brno bude mít sochu P. Martina Středy, vybralo dílo Jana Šebánka

Brno bude mít sochu P. Martina Středy, vybralo dílo Jana Šebánka
7. srpna 2018 Události Autor: Filip Breindl

Socha ctihodného Martina Středy, jezuitského kněze a ochránce Brna v době obléhání švédskými vojsky v 17. století, do příštího roku vznikne u kostela Nanebevzetí Panny Marie podle návrhu sochaře Jana Šebánka. Jeho práci vybralo vedení města z celkových 27, které se přihlásily do soutěže. Od zítřka budou všechny k vidění v Urban Centru v prostorách Staré radnice. 

"Návrh Jana Šebánka jsme zvolili díky jeho střídmosti, strohosti a silné vazbě na klasický odkaz figurálního sochařství. Bude tak tvořit určitý protipól řadě už existujících brněnských soch, které jsou pojaté spíš nekonvenčně," řekl první náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který byl předsedou poroty. V ní zasedal také rektor jezuitského kostela v Brně P. Josef Čunek či zástupci umělecké a akademické obce.

Socha bude mít podobu kněze s rukama spjatýma k modlitbě. "V soklu je zapuštěná dělová koule. Podle legendy se poslední dělová koule vystřelená švédskými vojsky zastavila paterovi Středovi u nohou, my tam tento prvek zachováváme, protože P. Středa zatím nebyl svatořečen, ale doufám, že jednou bude. Tohle je takový přijatelný atribut," uvedl autor sochy Jan Šebánek.

Ctihodný Martin Středa byl v době obléhání Brna švédskými vojsky rektorem jezuitské koleje a blízkým spolupracovníkem velitele brněnské obrany Jeana-Louise Raduita de Souches. Podílel se na obraně města organizováním studentů, tovaryšů a měšťanů a působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.

Socha bude součástí projektu Sochy pro Brno. Už dříve vznikla díla odkazující na Wolfganga Amadea Mozarta, Thomase Alvu Edisona nebo básníka a spisovatele Jana Skácela. V budoucnu by se soch mohli dočkat architekt Adolf Loos, královna Eliška Rejčka, gymnasta a odbojář Jan Gajdoš nebo architekt Bohuslav Fuchs.

zdroj: ČTK

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony