Biskupství chce obnovit vyhořelý kostel v Třinci, policie usuzuje na žhářství

Biskupství chce obnovit vyhořelý kostel v Třinci, policie usuzuje na žhářství
3. srpna 2017 Události Autor: Filip Breindl

Policie zadržela v souvislosti se včerejším požárem historického kostela v Třinci-Gutech dva lidi, které podezřívá ze žhářství, případně z obecného ohrožení. "V tuto chvíli probíhají úkony trestního řízení a další detailní informace zatím poskytnout nelze," uvedla mluvčí policie v Moravskoslezském kraji Gabriela Holčáková.

"Pokud se potvrdí, že za požárem je lidský faktor a úmyslná snaha zničit takovou památku, je to daleko víc smutnější, než kdyby to byla nešťastná náhoda nebo úder blesku a podobně. Pro lidi, kteří po staletí tento kostel zachovávali pro dnešní dobu, je to daleko větší tragédie," reagoval mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Dřevěný chrám Božího Těla shořel v noci na včerejšek, nedotčený zůstal pouze kříž stojící venku v blízkosti kostelní věže. Rozsah škody zjišťují pracovníci Národního památkového ústavu. Kostel patří katolické farnosti ve Stříteži, jejíž členové chtějí v neděli u zachovaného kříže slavit bohoslužbu. Třinecká starostka Věra Palkovská uvedla, že městská rada na mimořádném zasedání v pondělí projedná vyhlášení sbírky na postavení repliky kostela. "S nápadem vyhlásit sbírku přišlo jak město, tak i farnost, a aby se sbírky nezdvojovaly, došlo k dohodě, že ji bude organizovat třinecká radnice," poznamenal k tomu Siuda.

Biskupství začalo shromažďovat dokumentaci z poslední rekonstrukce chrámu, aby se při případné obnově zachovaly původní postupy. "Chceme také kontaktovat soudního znalce v oboru dřevostaveb, který nám pomáhal před 15 lety při dokumentaci požářiště po vyhoření dřevěného kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové. Naším cílem je shromáždit podklady pro to, aby se v případě, že se rozhodne o stavbě repliky, jednalo o takzvanou vědeckou rekonstrukci původní stavby. Budeme potřebovat nějakou halu, do kterého bude možné k dalšímu zkoumání převézt ohořelé zbytky a trosky," vysvětlil Pavel Siuda.     

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony