Biskupské svěcení v Ázerbájdžánu přijal slovenský salesián Fekete

Biskupské svěcení v Ázerbájdžánu přijal slovenský salesián Fekete
12. února 2018 Události Autor: Filip Breindl

"Papež František si přeje, aby církev v Ázerbájdžánu směřovala kupředu pod otcovským vedením biskupa," uvedl šéf vatikánské diplomacie, arcibiskup Paul Richard Gallagher, který byl hlavním světitelem slovenského salesiána Vladimíra Feketeho ustaveného do biskupského úřadu v Baku.

Spolusvětiteli se stali bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a někdejší provinciál salesiánů v Hongkongu, nuncius v Řecku Savio Hon Tai Fai. Slavnost se konala v chrámu Neposkvrněného Početí Panny Marie v Baku, jediném katolickém kostele ve většinově muslimském Ázerbájdžánu. Slovenští salesiáni se misie v této postsovětské republice na Kavkaze ujali v roce 2000. "Aktuálně tam působí šest kněží, našich spolubratří salesiánů, a dva salesiáni-koadjutoři, tedy laici. V Baku jsou také slovenské sestry salesiánky a sestry Matky Terezy, Misionářky lásky," popisuje mluvčí slovenských salesiánů Rastislav Hamráček. Předloni Ázerbájdžán navštívil papež František.

Heslem biskupské služby Vladimíra Feketeho, který je v Ázerbájdžánu je od roku 2009, jsou úvodní slova z výroku svatého Dona Boska "Dej mi duše" (v originálu pokračuje "... a ostatní si vezmi").  "Vyjadřují pro něj sepětí s jeho spirituálními a charismatickými salesiánskými kořeny, ale zároveň také prvotní starost biskupa o spásu duší, které jsou mu svěřené," uvedl k tomu Rastislav Hamráček.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony