Biskupové poukázali na slabiny Istanbulské úmluvy

Biskupové poukázali na slabiny Istanbulské úmluvy
14. května 2018 Události Autor: Filip Breindl

Katolická církev v principu vítá všechny snahy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, nesmí se tak ale dít na úkor zastínění a zpochybnění přirozeného řádu. Právě takové směřování biskupové spatřují u takzvané Istanbulské úmluvy, dokumentu Rady Evropy, který Česká republika přijala předloni a nyní by ho měla ratifikovat v parlamentu.

Biskupové k problematice vydali list, který se četl při včerejších bohoslužbách. Mimo jiné v něm píší, že úmluva podle nich „vytváří svým širokým pojetím genderové identity, které není zakořeněné v přirozeném řádu, prostor pro zpochybnění základních společenských daností. S tímto trendem nesouhlasíme a nepřejeme si, aby ratifikací Istanbulské úmluvy bylo ohrožujícím způsobem zasaženo do života státu a jeho institucí, zvláště škol, ale i do života rodin a jednotlivců.“

Církevní právnička Martina Vintrová, která se věnuje také pomoci obětem domácího násilí, vnímá celou situaci jako příležitost ve společnosti vysvětlovat křesťanské chápání člověka: "Konkrétně postrádám v našem státě, v naší církvi solidní studium a učení o křesťanské antropologii, což je třeba v Itálii běžné. Tohle si myslím, že by nám mohlo pomoci v té diskusi se špatně uchopeným poselstvím Istanbulské úmluvy. Myslím, že máme dost katolických odborníků, kteří to mohou nastudovat, zabývat se tím a účinně argumentovat. Pro církev je to příležitost osvětlit Boží učení, musíme ale být solidně připraveni," řekla Martina Vintrová.

Na Proglasu jsme Istanbulskou úmluvu přiblížili v Komentáři týdne a tento pátek 18. května 2018 k problematice více uslyšíte od 16 hodin v pořadu Všimli jsme si.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony