Události

Vítězství ducha - kardinál Beran se vrátil do vlasti

Vítězství ducha - kardinál Beran se vrátil do vlasti

20. dubna 2018, 19:31

"Odešel jako psanec a po téměř 50 letech se vrací triumfálně, jako vítěz. Není to žádné světské, ale je to vítězství duše, ducha, vítězství před Bohem a pro Boha. Z toho můžeme čerpat a samozřejmě se z toho radujeme," řekl Proglasu královéhradecký biskup Jan Vokál k dnešnímu návratu ostatků kardinála Josefa Berana do Prahy.

Ministr kultury poděkoval  Vatikánu za čestné místo pro kardinála Berana

Ministr kultury poděkoval  Vatikánu za čestné místo pro kardinála Berana

20. dubna 2018, 16:04

V souvislosti s navrácením ostatků kardinála Berana navštívil Vatikán ministr kultury v demisi Ilja Šmíd. Vedl českou delegaci namísto ministra zahraničí Martina Stropnického, který cestu odřekl ze zdravotních důvodů. Podle Šmída se při dnešním jednání s vatikánským státním sekretářem, kardinálem Pietrem Parolinem, mluvilo také o úloze kultury v Evropě a o tom, jak se Česko dívá na migraci v Evropě.

Papež v jižní Itálii uctil památku biskupa chudých Bella

Papež v jižní Itálii uctil památku biskupa chudých Bella

20. dubna 2018, 15:34

Papež František dnes zavítal do jižní Itálie – v Alessanu a Molfettě se připojil ke vzpomínkové akci k 25. výročí úmrtí místního biskupa Antonia Belly (1935-1993). "Právem chápal chudé jako pravé bohatství církve," prohlásil František na adresu biskupa, kterým se sám inspiruje.

Dynamice médií i teorii diskuse se věnovali v Římě křesťanští novináři

Dynamice médií i teorii diskuse se věnovali v Římě křesťanští novináři

20. dubna 2018, 12:08

Na papežské univerzitě Santa Croce se tento týden na 300 křesťanských novinářů ze zhruba 40 zemí světa účastnilo semináře o svobodě projevu. Každý ze tří dnů byl věnován jednomu ze slov dialog, respekt a svoboda.

Převezení ostatků kardinála Berana do vlasti a další očekávané události

20. dubna 2018, 05:56

Ostatky kardinála Josefa Berana budou letecky dopraveny do České republiky. Na památku arcibiskupa vypovězeného komunisty do exilu budou od 18 hodin vyzvánět zvony tuzemských kostelů. Po několika zastávkách budou ostatky večer umístěny ve Strahovské bazilice. Včera byla rakev vyzdvižena z podzemní kaple ve vatikánské bazilice svatého Petra. Ceremonie se účastnil také ministr kultury Ilja Šmíd, jehož dnes čeká schůzka s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem a šéfem vatikánské diplomacie Richardem Gallagherem.

V pátek 20. dubna očekáváme také další události:

Je to na tobě - začíná 14. Studentský Velehrad

Je to na tobě - začíná 14. Studentský Velehrad

19. dubna 2018, 15:25

Je to na tobě – tak zní motto 14. setkání vysokoškoláků Studentský Velehrad. Ode dneška do neděle mají na moravském poutním místě připravený program společného slavení eucharistie, přednášek různých osobností, skupinových diskuzí, koncertů či workshopů.

Ostatky kardinála Berana opustí vatikánskou baziliku

Ostatky kardinála Berana opustí vatikánskou baziliku

19. dubna 2018, 11:49

Do Říma cestuje vládní delegace vedená ministrem kultury v demisi Iljou Šmídem, která se zúčastní odpoledního vyzdvižení ostatků kardinála Josefa Berana ze stávajícího hrobu v kryptě vatikánské baziliky a následného převozu do české bohoslovecké koleje Nepomucenum, na místo, kde pražský arcibiskup vyhnaný komunisty do exilu v květnu 1969 skonal.

Do knihoven se rozšíří webový portál pro nevidomé

Do knihoven se rozšíří webový portál pro nevidomé

19. dubna 2018, 07:54

Informační a komunikační portál vyvíjený speciálně s ohledem na potřeby osob se zdravotním postižením. Tak by se dal jednou větou charakterizovat projekt FriendlyVox. Ten uživatelům, kteří nemohou při práci s počítačem používat obrazovku a myš, dovolí za použití několika kláves bez problémů „přečíst“ noviny, e-maily, „podívat“ se na Wikipedii, ovládnout Youtube, dostat se k informacím o jízdních řádech, nebo o počasí, televiznímu programu či přehrání vybraných rádií a televizních pořadů. Jednoduché ovládání je vstřícné i pro lidi, kteří s počítačem běžně nepracují. Systém, který je pro uživatele k dispozici zdarma, teď nově míří do knihoven. V Brně dnes začíná první školení knihovníků, kteří jej budou používat a prezentovat svým klientům.

Nový slovenský velvyslanec u Svatého stolce

Nový slovenský velvyslanec u Svatého stolce

19. dubna 2018, 07:28

Novým slovenským velvyslance ve Vatikánu bude Marek Lisanský, k tomu ho včera pověřil prezident Andrej Kiska. Nový zástupce našich východních sousedů začne své působení u Svatého stolce odevzdáním pověřovacích listin papeži Františkovi. Přesný termín ještě není známý.

Vybíráme z událostí 19. dubna 2018

19. dubna 2018, 04:45

Stručný přehled událostí očekávaných ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Otec nemocného dítěte poprosil papeže Františka o azyl

Otec nemocného dítěte poprosil papeže Františka o azyl

18. dubna 2018, 21:49

Papež František dnes udělil soukromou audienci otci dvouletého chlapce trpícího neurologickou poruchou. V důsledku rozhodnutí britských soudů, které lékařům ošetřující nemocnice v Liverpoolu povolilo odpojení dítěte proti vůli rodičů od přístrojů, muž požádal pontifika o azyl.

Očekávané události středy 18. dubna

Očekávané události středy 18. dubna

18. dubna 2018, 05:39

Nabízíme výběr dnes očekávaných událostí.

Minorité knihy zabavené v roce 1950 zpátky nedostanou

Minorité knihy zabavené v roce 1950 zpátky nedostanou

17. dubna 2018, 10:33

Ústavní soud odmítl stížnost řádu minoritů ve sporu s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. Minorité se neúspěšně domáhali vrácení mnoha stovek starých knih zabavených při Akci K, nezákonné likvidaci klášterů a mužských řeholních řádů, která se odehrála v komunistickém Československu v dubnu 1950.

Křesťanští novináři se v Římě účastní semináře o svobodě projevu

Křesťanští novináři se v Římě účastní semináře o svobodě projevu

17. dubna 2018, 10:24

Dialog, respekt a svoboda ve veřejném prostoru – s tímto názvem se na Papežské univerzitě Svatého kříže v Římě koná seminář, jehož cílem je zahájit diskusi o pravé povaze svobody projevu ve veřejné sféře. Semináře se z ČR účastní šéfredaktorka Katolického týdeníku Kateřina Koubová, za Radio Proglas je přítomen redaktor Petr Pospíšil.

Do svatovítské katedrály se vrací sousoší sv. Vojtěcha

Do svatovítské katedrály se vrací sousoší sv. Vojtěcha

17. dubna 2018, 08:45

Spolu s ostatky kardinála Berana se do svatovítské katedrály vrátí po sedmdesáti letech také sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly. To vzniklo na podnět Spolku pro dostavbu katedrály v roce 1947, po nástupu komunistického režimu však muselo být o rok později z katedrály odstraněno.

Jan Novotný

Svátek má: sv. Anselm / Alexandra

Moderuje: Jan Novotný

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony