Volební glosa: Pražané, lyžaři a zahraničí chtějí změnu

Volební glosa: Pražané, lyžaři a zahraničí chtějí změnu
13. ledna 2018 Náš názor Autor: Filip Breindl

Miloš Zeman své vítězství v prvním kole prezidentské volby opřel o silnou podporu v pohraničních oblastech Karvinska, Bruntálska, Jesenicka, Tachovska či Mostecka. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš nalezl oporu především mezi Pražany, lidmi hlasujícími v zahraničí a také v lyžažských střediscích, jak ukazují výsledky z Kvildy, Božího Daru, Bedřichova či Pece pod Sněžkou (tam Zeman až na 6. místě!). Jaké další vzkazy vyplývají z volební soboty?

Především to, že konečný výsledek bude nejvíc záviset na způsobu, jakým se voliči neúspěšných kandidátů srovnají s dynamikou dvoukolové volby. Výsledky prvního kola naznačují, že v případě zachování relativně vysoké účasti by se velmi slušně jevily šance Jiřího Drahoše; ostatně náhlá ochota Miloše Zemana ke střetu při televizní debatě naznačuje (vedle prezidentovy sebedůvěry, že si se soupeřem s malou politickou zkušeností poradí), že na Hradě mohla zavládnout nervozita.

Je dobré si také připomenout, co hlasování předcházelo mezi některými zastánci změny v prezidentské funkci - velmi hlasitá výměna názorů, zda podpora Pavla Fischera, Marka Hilšera či Michala Horáčka není výrazem naivity, která zaviní naprosto nechtěné složení druhého kola Zeman-Topolánek. Teď je vhodná chvíle si říci, že jednou provždy nemá cenu něco takového prožívat v zemi, kde se voliči chovají dost odlišně od toho, jak jejich počínání předvídají průzkumy. Zde už poněkolikáté vidíme buď výrazné přecenění (Mirek Topolánek, Horáček, koneckonců i Zeman, také Vratislav Kulhánek) nebo dost zásadní netrefení skutečné hodnoty z druhé strany (velmi patrné především u Fischera s Hilšerem - je otázka, kolik voličů jim tyto průzkumy odlákaly, když i tak se oba podělili skoro o milión hlasů.) Označování Mirka Topolánka za černého koně hlasování bylo zjevným sednutím na lep jeho stylizaci.

A ještě jeden vzkaz volební soboty: Na okraji pozornosti proběhly ve východních Čechách doplňovací senátní volby, které přinejmenším dočasně pozastavily pozoruhodnou politickou kariéru Jiřího Hlavatého. Úspěšný podnikatel v textilním průmyslu se jako politik v dresu ANO projevil poněkud nekompetentně, když se hlasitě divil, že jako zvolený poslanec ztrácí senátní mandát. Po několika mediálních vystoupeních, která svou úrovní naznačila, že mu zřejmě neradil mág sociálních sítí Mára Prchal, oznámil odchod ze sněmovny a opětovnou senátní kandidaturu a prohlásil, že by doplňovací volby měli zaplatit ti voliči, kteří mu předtím dali preferenční hlas. S ohledem na toto bizarní dění je snad lépe, když se mandátu senátora za Trutnovsko ujme zástupce hnutí Starostové a nezávislí.

Voliči dali, voliči vzali, může si říci Jiří Hlavatý. Za dva týdny se v pozici poraženého z dvojice kandidátů ocitne buď Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman. I když oba mohou pro své šance ve druhém kole udělat dost, nejvíc mají teď v rukou držitelé voličského práva. Když přijdou.

Filip Breindl

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony