Poznámka: Silvestrovská kanonáda vs. batole

Poznámka: Silvestrovská kanonáda vs. batole
1. ledna 2018 Náš názor Autor: Filip Breindl

Novoroční oslavy prý byly v zásadě klidné, byť je poznamenaly smrtelné nehody, požáry a úrazy, zatímco první dítě roku přišlo na svět minutu po půlnoci. Titulky hlavních zpráv 1. ledna mají ustálenou podobu, mění se jen okolnosti utržených končetin, popálenin, rvaček, požárů a rozhodně neplánovaných porodů císařským řezem. Tuto mediální předvídatelnost by stálo za to rozčeřit nějakým osobním příběhem. Tady je:

Brzy roční holčička se otřásá pláčem - usínací rituál kolem deváté večerní je narušen rámusem a záblesky, které pronikají skrz žaluzie i závěsy. Konejšení rodičů příliš nezabírá, naopak křik zesiluje a jasně zobrazuje dětský zmatek, v němž se pere touha po spánku s nejistotou, zda si v takové kulise lze dovolit nezůstat bdělý. Snad se v intenzitě křiku promítá i kus frustrace, že děvčátko tentokrát není ani zdaleka nejhlasitějším zdrojem hluku v širokém okolí, jak bývá jindy zvykem, ale na odhalení hlavní příčiny není třeba být velkým znalcem dětí - je to evidentně strach. Ani blízkost maminky s tatínkem ho zcela nezahánějí, to už uslzené oči spíše zavírá únava, aby stejně do neklidného spánku pronikala kanonáda a několikrát ho ještě přervala.

Je ještě maličká a nerozumí tomu, chtělo by se blahosklonně podotknout. Není to ale naopak? Podíváme-li se na silvestrovskou noc dětskýma očima, pro mnoho věcí jistě najdeme pochopení, včetně trochy toho rámusu a světel s půlnocí Nového roku. Kam ale zařadit osoby, které v lepším případě od soumraku, v horším už někdy od adventu u příbytků druhých lidí zapalují jakési třaskavé směsi, které oč rychleji vydají nevelký světelný efekt, o to výrazněji trhají ušní bubínky, o to déle zamořují vzduch toxickými výpary a o to důkladnější svinčík zanechávají na chodníku či trávníku? Nedává tu dětská reakce strachu z válečné kulisy větší smysl než to, že 1. ledna vezmeme na vědomí zprávy o škodách na lidech i majetku s nějakým tím konstatováním, že to zkrátka k Silvestru patří? Chudák svatý Silvestr, jen tak mimochodem ...

Nelze si ovšem dělat iluze, že předestřený příběh jednoho děvčátka s něčím pohne, vždyť nic nenadělal ani daleko vlivnější institut ovlivňující životní styl v České republice, totiž domácí mazlíčci. Pro pejsky a kočičky jsme schopni nebývalých činů, ale k přehodnocení silvestrovského rámusení zatím nevedly ani vynalézavé prosby s fotografiemi na sociálních sítích. Abychom ale nekončili tak pesimisticky - přelom roku je vždy hezký, když se prožívá s blízkými lidmi. Holčička z našeho příběhu je měla u sebe opravdu hodně natěsno.

PF 2018!

Filip Breindl

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony