Poznámka: Liouova smrt jako poučení o čínské stabilizaci

Poznámka: Liouva smrt jako poučení o čínské stabilizaci
14. července 2017 Náš názor Autor: Filip Breindl

Za svého života usvědčoval Liou Siao-po čínský komunistický režim z útlaku vlastního národa, z toho, že jako řada dalších totalit vede paradoxní válku vůči svým lidem. Že měl pravdu, se s velkou zřetelností ukázalo v okolnostech jeho umírání.

Jsou to situace, které do důsledku vykreslí absurditu prvního kroku, jímž je stíhání a uvěznění domnělého nepřítele státu. Správně se v této souvislosti připomíná paralela s německým pacifistou Carlem von Ossietzkým, který byl stejně jako Liou vyznamenán Nobelovou cenou za mír v době, kdy byl ve vězení, v daném případně nacistickém koncentračním táboře, kde zemřel. Blízko podobné blamáži byl i Vladimir Putin, který ale včas naznal, že případný skon ukrajinské pilotky Savčenkové za mřížemi mu přinese víc potíží než užitku. Příbuznost najdeme i v příběhu Charty 77, kterou se ostatně čínský aktivista inspiroval pro své prohlášení, jímž tolik rozzlobil vládnoucí kruhy, když jim stejně jako naši disidenti připomněl, co zůstávají společnosti dlužni. Vzpomeňme si na smrt Jana Patočky, jemuž dodaly patřičně absurdní kulisu pokusy Státní bezpečnosti rušit pohřeb túrováním motocyklů. Vzpomeňme si na tutlání smrti umučeného kněze Josefa Toufara a pohřbívání pod jiným jménem - copak není ten strach z mrtvoly (nebo v Liouově případě z umírajícího vážně nemocného člověka) absurdní?

Celá záležitost zřetelně ukazuje, v jakých schématech se pohybuje současná Čína, kde nejen život, ale i umírání probíhá pod bedlivým dozorem tajné policie. Existuje snad lepší doklad to, že máme-li se snad od Číny něčemu učit, rozhodně to není ono stabilizování společnosti, o kterém mluvil prezident Zeman? Ostatně Liou není jediný - kdypak se z Pekingu dozvíme, co se děje s pohřešovaným katolickým biskupem Peterem Shao Zhuminem, na jehož podporu před týdnem vystoupila Česká biskupská konference?

Filip Breindl

Anežka Wiewiorková

Svátek má: sv. Makrina / Čeněk

Moderuje: Anežka Wiewiorková
NyníTřikrát z Proglasu
Píseň: Every Teardrop Is A Waterfall (2011); Interpret: Coldplay; Album: Coldplay: Every Teardrop Is A Waterfall/singl
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Písničky
08:45Radio Vatikán včera
09:00Vážná hudba
09:15Nejen chlebem (TWR)
09:30Mezi slovy

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony