Církevní školy na prahu nového roku

 Po prázdninách se do vysílání Proglasu vrací Komentář týdne. První úvahu připravil Martin Čech, vedoucí Sekce církevního školství České biskupské konference. Zamyšlení o současném dění kolem církevních škol uslyšíte v sobotu 6. září 2014 v 7.30 a 18.20, v neděli v 1.30 a v pondělí od 10.00 hodin.

 

Jak Martin Čech uvedl, vyučování zahájilo několik nových církevních škol, mezi nimi například křesťanská škola Cesta sídlící v Písku. Připomněl také návrh novely školského zákona, který byl představen začátkem července. Ministerstvo školství jeho prostřednictvím chystá případné změny ve financování církevních a soukromých škol. „Vyjádřili jsme zásadní nesouhlas s tímto návrhem. Měl ubrat státní dotace ve výši asi 10 – 15 procent, a to tím způsobem, že by církevní školy a školská zařízení přišla o příspěvek na provozní náklady. Zbylá dotace by byla úzce vázána pouze na mzdy, odvody a podobně. Využití dotace by tedy bylo oproti stávajícímu stavu velmi zúženo.“

Zmíněná část návrhu s největší pravděpodobností nenabude platnosti. Martin Čech dále vítá, že ministerstvo školství zodpovědně přistupuje k připomínkám a umožnilo ustanovení pracovní skupiny k případným změnám financování. Ve skupině zasedají i tři zástupci církevního školství, mezi nimi také vedoucí Sekce církevního školství. Zástupci křesťanské ekumeny rovněž spolupracují s Federací židovských obcí, která je zřizovatelem Lauderových škol.„Zatím proběhlo první jednání s ministerstvem. Naše připomínky byly vážně přijímány. My se snažíme ne jenom zásadně nesouhlasit, ale také chceme nabízet návrhy - od uchování dosavadního stavu po některé návrhy, které nám připadá legitimní dále propočítávat a dále o nich diskutovat. Je to například určité provázání možného vybírání školného s výší státní dotace. I na některých církevních školách se vybírá školné. Jde o menšinu a vybírá se většinou 2 000 – 6 000,- Kč ročně. Na rozdíl od státních škol je to přiznané otevřené školné. Mnozí z nás se na obecných či krajských školách setkali s tzv. skrytým školným, kdy na různé účely, jako je rozšířená výuka jazyků nebo více asistentů pedagoga, vybírá povinně či nepovinně to, co nazvývám skryté školné,“ říká Martin Čech.

Ve svém komentáři také vyslovil spokojenost s velkým zájmem o církevní školy. Poptávka v současnosti výrazně převyšuje nabídku. „Ještě bych rád doplnil, že se dále rozvíjí sociální stránka církevního školství, a to jak v případě škol, které se věnují znevýhodněným žákům nebo studentům, tak i v případě škol, které připravují budoucí odborníky v sociální oblasti. Například Diakonické středisko Rolnička otevřelo pobočku v Táboře. A takových příkladů je více,“ uzavřel vedoucí Sekce církevního školství.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony