Získá Ukrajina v dohledné době nazpět Krym? 13+ s Ondřejem Soukupem

Je návrat Krymu Ukrajině v nejbližší době reálný?

Pořad v souvislostech


Ustavení Krymské koalice, aktuálně z karlovarského festivalu
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
23. srpna 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Ukrajina dnes uspořádala schůzku mezinárodních činitelů s cílem vytvořit koalici za navrácení Krymského poloostrova anektovaného Ruskem v roce 2014. Účastní se jí šéf Evropské rady Charles Michel, předseda českého Senátu Miloš Vystrčil nebo zástupci pobaltských republik, Polska či Slovenska. Má tento mítink reálnou šanci současnou situaci zvrátit? Jakou roli v ní vlastně hraje Česko? V pořadu 13+ jsme nejen o tom hovořili s redaktorem Hospodářských novin Ondřejem Soukupem.

To, že se jim podařilo v Kyjevě shromáždit tolik evropských státníků, je z jejich hlediska úspěch. Byť se převážně jedná o politiky, které nelze podezřívat ze sympatií vůči Kremlu, jako jsou pobaltští představitelé, polský prezident Andrzej Duda a podobně,“ poznamenal Soukup na konto ukrajinské vlády. Podle něj je pro Ukrajinu nyní především důležité, aby se na ruskou anexi Krymu nezapomnělo a aby ji mezinárodní společenství nezačalo vnímat jako něco, s čím je nutné se smířit. Zdůraznil také, že co se týče mezinárodních sankcí, vyčerpaly země prakticky všechny možnosti: „Myslím, že současné sankce jsou výrazné. Co dalšího ještě můžeme? Třeba přestat nakupovat ruskou ropu a plyn, což ale pocítí i spotřebitelé v EU. Chtěl bych vidět, jak o tom někdo přesvědčí takové Německo, které právě teď prosadilo stavbu plynovodu Nord Stream 2. Všechna gesta nebo některé citlivé věci, které ale neničí definitivně vztahy s Ruskem, již byly v zásadě přijaty.“

Pokud jde o postoj Česka a jeho možnosti, Ondřej Soukup poznamenal: „Můžeme se snažit, byť nejde o zásadní částky, materiálně pomáhat lidem, kteří museli z Krymu odejít, především krymským Tatarům. Podporovat kulturní projekty, pomoci Ukrajině v jejím reformním snažení. Vždy totiž opakuju, že pokud se Ukrajina sama nedokáže nějak změnit, těžko své bývalé občany z Krymu přesvědčí, aby se chtěli vrátit. Pokud se to nestane, pak samotná myšlenka návratu poloostrova proti vůli značné části obyvatel bude tím komplikovanější.

Zdůraznil také, že podporovat Ukrajinu by mělo být pro Čechy důležité i z určitého morálního hlediska a vlivem podobné minulosti: „Nemůžeme sice dělat reálpolitiku, jako v 70. letech minulého století, ale měli bychom pěstovat určité principy už jen vzhledem ke svým historickým zkušenostem,“ uvedl.

Celý rozhovor s redaktorem Hospodářských novin Ondřejem Soukupem si můžete poslechnout v audioarchivu.

Ilustrace: Pixabay