Ženám s traumaty pomohou nová centra v Brně a Ostravě

Ženám s traumaty pomohou nová centra v Brně a Ostravě
13. ledna 2022 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Liga lidských práv otevírá Centrum pro pomoc obětem porodnického násilí v Brně a Centrum pro oběti nedobrovolných sterilizací v Ostravě. O zlepšování úrovně českého porodnictví usiluje více než 15 let, otevření obou center je součástí dvouletého projektu podpořeného fondy EHP a Norska. O situaci v této oblasti i službách, která centra nabízí, hovořila Anežka Jakubcová v pořadu 13+ s právničkou Ligy lidských práv Sandrou Paškovou.

"Porodnické násilí zahrnuje vlastně nežádoucí jevy ať už na těle anebo psychického rázu a ta žena po porodu odchází traumatizovaná. Zpravidla je to spojeno s porušením jejich práv, to znamená, že ztrácí svou autonomii či nerozhodují o průběhu toho porodu," přiblížila Pašková a konkrétně hovořila například "o vytváření nátlaku, neinformování žen o rizicích jako o něčem, co se může stát v nějakém procentu případů, ale naopak se snaží nátlakem, byť třeba dobře míněným, vlastně donutit k tomu, aby uposlechla a nechala si nějaký ten zákrok udělat". Problém je podle Paškové i v tom, že v České republice některé zákroky stále provádí rutinně, přestože nejsou např. WHO doporučeny, protože mají škodlivé důsledky. "Centrum pro oběti porodnického násilí má domluvenou spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou FN Brno. Ženu doprovodí naše právnička. Na neutrální půdě může žena poukázat, v čem spatřuje porušení svých práv. Za pomocí mediátora mohou společně nalézt řešení,  doplnila právnička Ligy lidských práv Sandra Pašková.

Centrum pro oběti nedobrovolných sterilizací vzniklo v Ostravě ve spolupráci s organizací Vzájemné soužití. Důvodem je i to, že k těmto zákrokům nejvíce docházelo právě v tomto regionu. Povede ho Elena Gorolová, jedna z obětí nedobrovolné sterilizace, sociální pracovnice a aktivistka za práva žen. Oběti mohou získat od státu 300.000 korun. Pomoci jim v tom mohou právě právníci centra.

Celý rozhovor se Sandrou Paškovou o této problematice je k dispozici v audioarchivu i v podcastových aplikacích.

NyníHudební siesta
Skladba: Klavírní koncert číslo 2 Es dur opus 56 - Allegretto: tempo di polaca; Autor: Moscheles Ignaz; Dirigent: Schelley Howard; Sóla: Schelley Howard  - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony