Zemanovo okolí selhalo profesně i eticky, Ovčáčka by si měl předvolat Parlament, říká Klvaňa

Zemanovo okolí selhalo profesně i eticky, Ovčáčka by si měl předvolat Parlament, říká Klvaňa
7. října 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Prezident Miloš Zeman má podle zjištění novinářů z Deníku N a Radiožurnálu vážnější zdravotní potíže, než jak o nich informuje Hrad. S bývalým mluvčím prezidenta Václava Klause Tomášem Klvaňou jsme mluvili o postupu lidí z prezidentova okolí i o možnostech, jak hlídat plnění jejich povinností vůči občanům.

Jako voliči a občané máme právo vědět značné množství informací o zdravotním stavu vrchního velitele ozbrojených sil. (…) Nejen, že je to profesní selhání lidí kolem prezidenta a prezidenta samotného, ale je to selhání i etické a v každé fungující demokracii je to tak bráno,“ říká Klvaňa, který je s prací prezidentské kanceláře podrobně seznámen díky období, kdy pracoval pro Václava Klause jako tiskový mluvčí.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček v posledních dnech o prezidentově diskutovaném zdravotním stavu mlčí, na svůj Twitter jen napsal, že jde o dezinformaci a snahu zbavit hlavu státu po volbách úřadu, a celou věc označil za "faktický pokus o protidemokratický puč".

Pokud nechce informace o prezidentovi dobrovolně zveřejnit jeho kancelář, měl by podle Klvani zasáhnout Parlament: „Je asi na místě, aby se o to (vyžádání informací od Kanceláře prezidenta republiky, pozn. red) zasazoval především Senát, který je nyní stabilnější (než Poslanecká sněmovna, pozn. red.), protože v něm nedojde k žádné výrazné obměně. Senát má právo žádat prezidentskou kancelář o úplnou informaci o tom, jak je prezident Zeman schopen vykonávat svůj úřad.“

Parlament by také podle bývalého prezidentského mluvčího měl více využít svých pravomocí směrem k dlouhodobé kontrole práce mluvčího Ovčáčka, který je státním úředníkem: „Nefungují kontrolní mechanismy. Parlament si neuvědomuje, že mluvčí prezidenta je oficiální funkce člověka, který má mluvit za stát. A pokud Jiří Ovčáček vypráví ty, s prominutím, nesmysly, které vypráví dlouhodobě, tak by si ho Parlament měl povolat na slyšení a vyjasnit si, jaká je jeho funkce při komunikaci ohledně důležitých věcí, které se týkají zájmu státu.“

Proč k takovému postupu zatím Parlament nepřistoupil? A existují dotazy, na které by se novinář z etického pohledu ptát neměl?

Poslouchejte záznam dnešního vydání pořadu 13+ v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony