Zástupná válka a hladomor - s arabistou o konfliktu v Jemenu

Zástupná válka a hladomor - s arabistou o konfliktu v Jemenu
4. prosince 2020 13+ Autor: Filip Breindl

Agentury Organizace spojených národů - Světový potravinový program, Dětský fond Unicef a Organizace OSN pro výživu a zemědělství vydaly prohlášení varující před hladomorem v Jemenu, nejchudší zemi Arabského poloostrova zasažené vleklým konfliktem. O situaci jsme hovořili s arabistou Petrem Pelikánem ze Západočeské univerzity v Plzni.

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014 a podle komentátorů se stal zástupnou válkou regionálních mocností - šíitské rebely podporuje Írán, na stranu jemenské vlády se postavila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Od začátku bojů přišlo o život více než 100 tisíc lidí, podle OSN je v současnosti přes tři a půl miliónů obyvatel v kritické situaci potravinového nedostatku, to je více než desetina jemenské populace. "Říká se, že země stojí na prahu humanitární katastrofy, ale ve skutečnosti v ní už dávno je. Jemen nikdy nebyl bohatou vyspělou dětí a nebyla tu nouze o podvýživu či různé epidemie. Jakmile se k tomu přidá válka, blokáda, je to ještě mnohem horší," uvedl k tomu Petr Pelikán, podle něhož nejde o situaci, s níž by si mohly poradit pouze mezinárodní humanitární organizace - Jemen potřebuje dostat možnost vlastního rozvoje.

Na humanitární katastrofě se podepisuje bezohledný způsob vedení bojů bez ohledu na ochranu civilistů, dodává arabista. "V občanských válkách se obecně málokdy dodržují mezinárodně stanovená pravidla. V tomto případě do toho zasahují státy zvenčí, které ne vždy respektují lidská práva u sebe samých, natož aby k něčemu podobnému přistupovaly při intervencích v zahraničí,"  říká Pelikán a připomíná stav lidských práv v Saúdské Arábii. Měření sil této země s Íránem na jemenském bojišti podle něj převedla původní vnitřní jemenský konflikt i do náboženské roviny. "Velmi militantně sunnitská Saúdská Arábie si vyřizuje účty se šíitským Íránem, který přitom ještě poměrně nedávno bral tu jemenskou šíitskou větev téměř na okraji hereze," popisuje český arabista a připomíná, že kmenové komunity Jemenu jsou zpravidla smíšené, byť jeden či druhý islámský směr převažuje. "Primární dělící linie nevede na náboženské rovině, pokud je to vyloženě občanská válka, ale potom se za ní dá poměrně dobře zahalit," dodává Petr Pelikán.

Do jaké míry do konfliktu promlouvá dřívější rozdělení země na Severní a Jižní Jemen? Jaké řešení situace lze pokládat za realistické? Jaká je česká stopa v Jemenu? Odpovědi na tyto otázky najdete v záznamu relace 13+.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony