Žantovský: V Evropě se objevily nové železné opony, které jsme nepředvídali a jsou vážné

Žantovský: V Evropě se objevily nové železné opony, které jsme nepředvídali a jsou vážné
11. května 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Dnes v podvečer začíná dvoudenní on-line konference Knihovny Václava Havla nazvaná Jiná Evropa. Program nabízí setkání s tibetským dalajlámou, slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou či politologem Jacquesem Rupnikem, který pro britskou televizi Channel Four v 80. letech vytvořil stejnojmennou dokumentární sérii zabývající se situací v komunistických zemích střední Evropy. Existují i dnes pozůstatky železné opony? Jaké bariéry musí současná společnost stále překonávat? O těchto otázkách i samotné konferenci jsme v pořadu 13+ hovořili s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským, který patřil mimo jiné mezi zakladatele Občanského fóra a v prvních letech Havlova prezidentství byl jeho mluvčím a poradcem.

Fragmentace a polarizace současné společnosti je jev, který postihuje velkou část světa včetně Evropy, USA a jiných vyspělých zemí. Souvisí to s určitou krizí důvěry v liberálně demokratickou společnost a ve schopnost se dorozumět mezi různými skupinami obyvatelstva. Samozřejmě svou roli hrají i sociální média, moderní formy komunikace či globalizace. V každém případě je to ale jev, který je v této vážnosti relativně nový a kterým se musíme zabývat,“ zdůraznil Žantovský.

Navzdory tomu, že tzv. železná opona z dob studené války je třicet let minulostí, vytvořily se podle něj bariéry nové: „Ty jsme nepředvídali a jsou vážné. Existují přehrady uvnitř Evropy, a to nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale uvnitř nich. Přehrada mezi městem a venkovem, mezi globalizovanými, prosperujícími částmi společnosti a těmi, které trpí nedostatkem šancí, bezesporu vzrostla. Vyrostly i vnější hradby: od roku 2015 se potýkáme s problémem migrace a první pokusy se s ní vyrovnat nebyly zcela úspěšné.“

Žantovský také upozornil na to, že když mluvíme o Evropě, myslíme obvykle Evropskou unii. Je však nemálo zemí, které jejími členy nejsou, a přesto se nacházejí v Evropě. Vedle Spojeného království, které z EU samo z vlastního rozhodnutí vystoupilo, to je především Rusko, jež do Unie patřit nechce a staví se k ní navíc velmi negativně, podotknul.

Účast tibetského duchovního vůdce dalaljámy na konferenci o Evropě Žantovský vysvětlil takto: „Obracíme se na něj, protože byl za života Václava Havla jedním z jeho přátel a duchovních souputníků. Je to ale také člověk, který principiálně šíří toleranci a schopnost dorozumění a spojování. Myslím, že leckterý evropský politik by si od něj mohl vzít příklad. Nemluví o Evropě regulací a nařízení, ale o Evropě duchovní, Evropě ideálů, hodnot. To musí být v základu každého dialogu o ní.

Z dalšího programu dvoudenní konference pak Michal Žantovský doporučil zejména zítřejší debatu členů česko-slovenské intelektuální rodiny Šimečků, příspěvek slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nebo diskuzi oxfordského historika Timothyho Gartona Ashe s politologem Ivanem Krastevem a českou poslankyní Olgou Richterovou.

Ke sledování programu a případnému zapojení do následných diskuzí je nutné se registrovat. Registrace je zdarma, program probíhá v angličtině. Záznam celé konference bude následně s doplněnými českými titulky ke zhlédnutí na havelchannel.cz

foto: Pixabay

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso d moll op.3 č 4 - Largo; Autor: Geminiani Francesco; Dirigent: Biondi Fabio; Soubor: Europa Galante
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony