Využijte poslední příležitost zhlédnout dětské filmy ze zlínského festivalu

Využijte poslední příležitost zhlédnout dětské filmy ze zlínského festivalu
1. června 2021 13+, Kino Autor: Anežka Jakubcová

Ve Zlíně dnes končí mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, tedy alespoň první část 61. ročníku, která probíhá online. V září se má kontat pokračování už v klasické podobě, s diváky v kinech a řadou doprovodných akcí. Tématem obou částí je Literatura ve filmu. Ještě dnes můžete na webu www.zlinfest.cz z festivalové nabídky čerpat – každý snímek je za 61 Kč, doprovodný program zdarma. Své tipy ve vysílání pořadu 13+ prozradila umělecká vedoucí festivalu Markéta Pášmová, hovořili jsme i o aktuální kondici tvorby filmů pro děti.

Děti v uplynulém roce strávily u obrazovek a monitorů mnohem více času, než by rodiče, učitelé, psychologové a asi i kluci a holky chtěli. Velkým tématem v rodinách bylo to, jak se zabavit, když se nikam nemůže, a filmy a seriály v tom hrály jistě velkou roli. Tuzemská tvorba ale podle Pášmové nejlepší léta nezažívá: "Bývaly doby, kdy byly Česká republika nebo Československo skutečně na špici ve výrobě filmů pro děti a mládež, teď tomu tak není. Jsou to velmi ojedinělé vlaštovky, které máme, ale jsme za ně velmi rádi a veříme, že se to do budoucna zlepší. V tuto chvíli jsou ve vedení státy ze Skandinávie, Německo, Holandsko, Belgie."

Natočit dobrý film pro děti není lehké. Snímek musí bavit a reflektovat moderní trendy, ale zároveň i poučit, rozšířit obzory. I proto Markéta Pášmová vyzdvihuje roli zlínského festivalu, který upozorní na tituly, které se do rodin nemají šanci dostat jinou cestou, převálcovány komerční nabídkou. Přidanou hodnotou je i pečlivé přiřazení k divácké věkové kategorii. A které filmy byste podle umělecké ředitelky zlínského festivalu neměli minout?

"Protože festival dnes končí, doporučím ještě norský film Hranice odvahy, což je úplně skvělý film o statečných dětech z Norska za druhé světové války. Určitě doporučím film Život jako abeceda, další z vítězů festivalu, australský film o rodině a přátelství. Ráda doporučím i španělský Život bez Sáry Amatové, který získal Zlatý střevíček za nejlepší film pro mládež v minulém roce a je to takový čistý teenagerovský film, na které byla zvyklá naše generace," uvedla Markéta Pášmová.

Z nabídky lze vybírat do dnešní půlnoci na webu festivalu.

Druhá část 61. ročníku nejstarší filmové přehlídky na světě proběhne od 9. do 15. září.

Foto: Logo 61. ročníku Zlín Film Festivalu, 2021

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - Mezi dětmi; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony