Vládní kroky nesmí porušovat ústavu, shodl se v 13+ opoziční poslanec a předseda odborů

Vládní kroky nesmí porušovat ústavu, shodl se v 13+ opoziční poslanec a předseda odborů

V relaci 13+ jsme se věnovali současným vládním krokům při řešení koronavirové krize. Našimi hosty byli poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Mikuláš Ferjenčík ve vysílání Proglasu uvedl, že pro poslance z Pirátské strany bude při debatě o opětovném souhlasu sněmovny s nouzovým stavem rozhodující, aby vláda začala řešit testování ve firmách a zvýšení motivace pro dodržování karantény. “Po vládě požadujeme, aby nám předložila seznam opatření, která chce udělat a aby zároveň uvedla, která z těchto opatření není možné provést bez nouzového stavu. Jedním z takových bodů je omezení shromažďování na veřejnosti. Pokud se ukáže, že toto nebude možné zavést bez nouzového stavu, potom se obávám, že sněmovně nic jiného než prodloužení nouzového stavu nezbude. Dalším velkým tématem je pandemický zákon a to, kdy se ho podaří prohlasovat. Budeme tedy uvažovat o obou dvou možnostech," objasnil Ferjenčík a zároveň dodal, že v těchto dnech opoziční jednání s vládou probíhají lépe než v předchozích týdnech. 

Své rozčarování z komunikace s premiérem Andrejem Babišem naopak v relaci 13+ vyjádřil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula: “Po včerejším jednání si kladu otázku, jestli jde ještě o zdraví lidí nebo o co se vlastně jedná. V situaci, kdy v nemocnicích dochází pro pacienty volná místa, nám kroky navrhované vládou připadají nedostatečné.”

Josef Středula také vyslovil svůj pohled na plošné testování zaměstnanců na pracovišti. Tento krok považuje za dobrý, ale nesmí být podle něj povinný. "Každý občan České republiky má svá ústavní práva a ta není možná porušovat. To dal v posledních týdnech už několikrát najevo i Ústavní soud. Vláda proto nemůže jen tak lidem něco nařizovat,” prohlásil Středula.

Na vládní kroky, které mohou být v rozporu s ústavním právem, také poukázal poslanec Mikuláš Ferjenčík. Své pochybnosti vyslovil k zákazu vycestovat do zemí s vysokým výskytem jihoafrické mutace, o kterém včera rozhodli vládní politici: “Myslím, že je to opět jen další marketingové gesto naší vlády. Kdo by chtěl, vždy se do těchto zemí dostane přes nějaký další stát. Vláda by tak hlavně měla řešit testování při návratu z těchto problematických zemí zpět do Česka. Kromě toho už dříve předseda Ústavního soudu (Pavel Rychetský) důrazně varoval před zaváděním omezení týkajících se vycestování z republiky. Takto se choval v minulosti jiný režim,” řekl Ferjenčík v relaci vysílané 25. února.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony