Vít Dostál: Jmenování Vojtěcha velvyslancem je odměna za jeho politické působení

Vít Dostál: Jmenování Vojtěcha velvyslancem je odměna za politické služby
18. února 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem relace 13+ byl ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál. Hovořili jsme s ním o nominaci bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na post velvyslance ve Finsku.

Vzhledem k tomu, že Adam Vojtěch nemá předešlé zkušenosti z diplomatických služeb, označil Vít Dostál toto rozhodnutí jako odměnu za jeho politické působení. Podle Dostála dochází k politicky motivovaným nominacím velvyslanců v Česku především na vysoce exponovaných ambasádách, jako v USA nebo v Bruselu. “Je to poměrně pochopitelné, protože politici chtějí mít na těchto důležitých místech lidi, kterým mohou důvěřovat. V případě Adama Vojtěcha se ale jedná o jinou situaci. Finsko je zemí, kde je potřeba někoho, kdo má kariérní diplomatickou zkušenost, protože tam nebude plnit žádný důležitý politický úkol,” uvedl ředitel Asociace pro mezinárodní otázky. Zároveň ale doplnil, že okolnosti, za kterých je Adam Vojtěch na tento post jmenován, ještě neznamenají, že bude špatným velvyslancem.

Kromě Vojtěcha stvrdil 17. února prezident Miloš Zeman svým podpisem nominace dalších patnácti nových velvyslanců. Tento schvalovací krok prezident po zdržoval více než půl roku. Podle Víta Dostála tyto obstrukce nesouvisejí vždy jen se jmény budoucích velvyslanců, ale dotýkají se i dalších témat. “Vždy je to něco za něco. A také tento půlroční odklad způsobily určité neshody mezi prezidentem Zemanem a ministrem zahraničních věcí. Pořád to ale není srovnatelné se situací, kterou jsme zažili přibližně před šesti roky, kdy byla až čtvrtina ambasád neobsazena kvůli sporům mezi Milošem Zemanem a tehdejším ministrem Karlem Schwarzenbergem,” objasnil v relaci 13+ ředitel Asociace pro mezinárodní otázky.

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - V kostele; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony