Virolog Grubhoffer: Očkování je kategorický imperativ, chrání před těžkým průběhem onemocnění

Virolog Grubhoffer: Očkování je doslova kategorický imperativ, chrání před těžkým průběhem onemocněn
25. října 2021 13+ Autor: Anna Janošková

V Česku se zhoršuje epidemická situace. Přibývá jak počet nových případů covidu, tak i počet hospitalizovaných lidí a úmrtí. Situaci jsme rozebrali s virologem Liborem Grubhofferem, ředitelem Biologického centra Akademie věd, bývalým rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Já pevně doufám, že se nám podaří držet průchod pandemie naší společností na uzdě, přestože každodenní údaje o počtu nakažených nevypadají příliš příznivě. Jsem mírným optimistou v počtu lidí, kteří se rozhodli nechat se očkovat i přes různé důvody, proč tak neučinit. Doufám také, že pod tlakem nepříznivé situace se zvýší také disciplína pro dodržování protiepidemických opatření,“ řekl v pořadu 13+ virolog Libor Grubhoffer.

Podle něj je v současnosti očkování důležité hlavně proto, že chrání před těžkým průběhem onemocnění. I přesto se objevují případy jedinců, kteří mají navzdory vakcinaci těžší formu nemoci. „Je to víceméně přirozené a je to důsledek věkových kategorií, zejména seniorů, kteří imunitu mají oslabenou a zdaleka ne na takové úrovni jako lidé středního věku,“ dodal Grubhoffer, který očkování v současné situaci pokládá za "kategorický imperativ".

S účinností od 1. listopadu už nebudou testy na koronavirus hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Část odborné obce to vidí kriticky, vláda ale své rozhodnutí zdůvodňuje snahou přimět další lidi k očkování. Virolog Grubhoffer situaci okomentoval: „Názor není jednoduchý. Část lidí, co se nyní jde očkovat, je právě ze skupiny těch, kteří si uvědomují, že už se nemohou bezplatně testovat. Já si myslím, že preventivní testování je důležitým zdrojem informací a měli bychom pro něj najít finanční rezervy, ale jinde než ve zdravotním pojištění.“

V závěru pořadu 13+ jsme se dotkli i sezónních infekčních onemocnění a jejich spojitosti s koronavirem. „SARS-CoV-2 nebyl sezonním onemocněním, ale je vysoce pravděpodobné, že se jím stane. V tomto ohledu má výhodu, protože je tu několik set tisíc lidí, kteří nemají základ specifické adaptivní imunity, a ti jsou vděčnými hostiteli,“ uzavřel virolog Grubhoffer.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v záznamu pořadu 13+ v audioarchivu či podcastových aplikacích.

NyníPísně
Píseň: Suzanne (1969); Interpret: Neckář Václav; Album: Neckář Václav: Motejl modrejl
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět
16:44Písně
16:55Hrajte, kapely!