Velký knižní čtvrtek opět on-line

Velký knižní čtvrtek opět on-line

Pořad v souvislostech


Vize českého turismu v covidové době a Velký knižní čtvrtek
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
18. března 2021 13+ Autor: Daniel Blažke

Velký knižní čtvrtek, akce na podporu knihkupců a nakladatelů, která napodobuje nápad z Britských ostrovů, i letos představuje nové knižní tituly. Co akce znamená pro českou literární scénu a které knihy je dobré neopomenout? Na tyto otázky odpovídala literární publicistka Proglasu Hana Svanovská.

V letošním roce je prezentováno 12 knižních titulů z různých nakladatelství i žánrů. Letos se knižní čtvrtek kvůli koronaviru opět přesunul do on-line prostředí. Které tituly zaujaly naši redaktorku Hanu Svanovskou?

"Já jsem vybrala tři, o nichž si myslím, že mají potenciál i do naší Knihovovničky, protože se hodí do dramaturgie. Každá je trochu jiná. Ta první je kniha Aleše Palána: Nevidím ani tmu, což jsou opět klasické palánovské rozhovory, tentokrát se šesti ženami, jak čteme v anotaci, které si vybraly černého Petra. Čili budou mluvit o určitých velmi hořkých životních zkušenostech, které ovšem zřejmě přečkaly velmi se ctí. Je to navíc doplněno fotografiemi Alžběty Jungrové, přední české fotografky, takže na tuhle knihu se velmi těším. Další věc, která upoutala mou pozornost, je z nakladatelství Argo. Je to kniha Iaina MacGregora, patří do literatury faktu a jmenuje se Checkpoint Charlie. Pojednává o dějinách místa, které známe z hranice Berlínské zdi, kde byl přechod mezi Západním a Východním Berlínem. Takže tím se vracíme k dějinám komunistické Evropy. Bude to myslím zajímavé. A další je návrat do doby nacismu anebo do doby holokaustu – kniha Philippa Sandse s názvem Krysí stezka, kde Philipp Sands pátrá po osudech svých předků, kteří padli za oběť holokaustu v ukrajinském Lvově, a celé se to tak zajímavě zamotává. Takže to je další, na kterou se těším. Podotýkám, že žádnou z těch knih jsem zatím neměla v ruce, znám jenom ukázky a anotace. Takže tohle jsou podle mě tituly, které stojí za pozornost. " říká Hana Svanovská.