Vakcionolog Chlíbek: Efekt přeočkování je nepochybný

Vakcionolog Chlíbek: Efekt přeočkování je nepochybný
22. listopadu 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nepříznivá epidemická situace v Česku trvá, za včerejšek přibylo 8244 případů koronaviru, nemocnice omezují plánovanou péči. Ode dneška platí nová opatření, která ruší pro prokázání covidové bezinfekčnosti negativní testy, uznává se pouze očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci v předchozím půlroce. 

Premiér v demisi Andrej Babiš naznačil, že dojde k zkrácení intervalu pro podání posilující dávky vakcíny na 5 měsíců, jak doporučil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podpůrné stanovisko dnes vydala i Česká vakcionologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předseda prof. Roman Chlíbek byl hostem Filipa Breindla v pořadu 13+.

„Efekt přeočkování je zcela nepochybný a dostaví se prakticky v řádu dnů, kdy dojde opět k navýšení účinnosti, která se blíží 90 procentům. Jestliže ten pokles účinnosti vakcíny se objevuje od šestého měsíce, je jedině dobře, pokud lidé půjdou na přeočkování již od pátého měsíce tak, aby měli jistotu, že ten šestý měsíc budou mít pokrytý,“ vysvětlil Chlíbek a dodal, že i u těch, kteří začnou s první dávkou nyní a efekt se z logiky věci dostaví později, to má smysl. „Není potřeba se předem testovat nebo vyšetřovat protiláky. Nicméně by to nemělo proběhnout u člověka, který má nějaké akutní nebo horečnaté onemocnění. Pokud se člověk cítí zdráv a je stabilizovaný, není nutné řešit, zda u něj náhodou neprobíhá nějaký bezpříznakový covid,“ podotkl lékař Chlíbek. Zmínil i přínos vakcíny, která se připravuje pro děti. Zmínil dva důvody pro jejich očkování, a to „jednak pro děti s některými diagnózami, u nichž hrozí vážný průběh covidu. Koneckonců vidíme, že u některých jinak zdravých dětí může mít velice závažný i s následky, a pro ně je určitě dobré, aby tady ta očkovací látka byla. (…) Další důvod je ten, že při proočkovanosti dospělé populace si virus bude hledat cesty, kde by se uplatnil, a logicky je najde právě v této kategorii. I nyní jsme viděli, že nejvíce nákaz se objevovalo právě u školních dětí.“

Celý rozhovor s předsedou České vakcionologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Romanem Chlíbkem je k dispozici v audioarchivu.