Vakcinolog Chlíbek: Zatím není důvod přestat očkovat vakcínou od AstraZenecy

Vakcinolog Chlíbek: Zatím není důvod pozastavovat očkování  od AstraZenecy

Pořad v souvislostech


Otazníky kolem vakcíny, Portugalsko o eutanázii, budoucnost Rady ČT
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv

Hostem úterní relace 13+ byl předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Roman Chlíbek. Hovořili jsme s ním o aktuálních problémech provázejících vakcínu proti koronaviru od společnosti AstraZeneca.

Některé evropské země očkování touto látkou pozastavily kvůli případům výskytu krevních sraženin. V Dánsku krátce po podání této vakcíny jedna pacientka zemřela. Není ale jisté, zda to bylo v souvislosti s očkováním. K záležitosti se má ve čtvrtek vyjádřit Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Premiér Andrej Babiš dnes uvedl, že Česko bude touto vakcínou i nadále očkovat. Podobně se včera vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný. V aplikování AstraZenecy pokračují kromě Česka také Slovensko či Austrálie. 

Roman Chlíbek s tímto rozhodnutím souhlasí. Podle jeho vyjádření doposud nebylo prokázáno, že zmíněné komplikace způsobilo očkovací sérum od firmy AstraZeneca. “Na sedmnáct milionů vyočkovaných dávek AstraZenecy bylo doposud zaznamenáno sedmatřicet krevních sraženin. Je potřeba si uvědomit, že jde o číslo, které odpovídá výskytu těchto obtíží v běžné populaci. Kromě toho nemůžeme slepě přebírat rozhodnutí z jiných zemí. V Dánsku se například mohlo jednat o jinou šarži vakcíny. Zároveň jde ale o zvednutý varovný prst, který naznačuje, že v některých zemích se objevilo více krevních sraženin. Nyní je na Evropské agentuře pro léčivé přípravky, aby celý případ zanalyzovala a vyvodila z něj konkrétní závěry,” uvedl předseda České vakcinologické společnosti. V rozhovoru pro Radio Proglas také připomněl, že žádné negativní zkušenosti nezaznamenala naopak Velká Británie, kde vakcínu od AstraZenecy zatím dostalo nejvíce lidí.

Ve relaci 13+ Roman Chlíbek také hovořil o aktuálních pozitivních dopadech očkování proti koronaviru: “Za dobrou zprávu považuji to, že v reálné praxi se potvrdila vysoká účinnost vakcín prokázaná v klinických studiích. Zprávy ze zemí, kde je už vyšší proočkovanost, ukazují, že dochází k poklesu hospitalizací a úmrtí. Mezi tyto země patří Izrael a Spojené království,” objasnil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Podle jeho vyjádření se efekt očkování už začíná projevovat i v Česku, kde dochází k poklesu nákazy covidem mezi zdravotníky.