V Lobendavě uklízejí po povodni, problémem jsou nepojištěné domy

V Lobendavě uklízejí po povodni, problémem jsou nepojištěné domy

Pořad v souvislostech


Šluknovský výběžek po bleskové povodni, připomínka zemřelých Milana Lasici a Františka Nedvěda
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
19. července 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Po intenzivních srážkách, které o víkendu zasáhly Děčínsko, došlo k bleskovým záplavám také v obci Lobendava ve Šluknovském výběžku. V relaci 13+ jsme hovořili se starostou Stanislavem Jiráskem (zvolen za formaci Lobendava v novém kabátě).

"Vylil se Luční potok na nejvyšší povodňový stupeň. 34 domů bylo vyplaveno, dále studně, septiky. Škody ještě nemáme vyčíslené, ještě nevíme, jaké škody jsou na mostech, na silnicích a podobně," popsal starosta, který se dnes věnuje sčítání škod a prohlídce obce. "Už včera jsme sváželi od postižených nemovitostí nábytek, který zasáhla voda, do kontejneru a poté k odvozu. 50 procent úklidu máme za sebou," dodal s tím, že v obci je dostatek úklidových prostředků a po víkendové pomoci dobrovolníků si myslí, že zbylou práci obstarají místní s pomocí hasičů. "Měli jsme podporu hasičů z Dolní Poustevny, Velkého Šenova a okolních obcí. Pomohli nám vyčerpávat a čistit studny. Přišli i dobrovolníci, kteří nám pomáhali s odvozem toho nábytku. Tím, že nás bylo dost, jsme myslím většinu podchytili a početnější pomoc teď nepotřebujeme," sdělil starosta Jirásek.

Reakci záchranného systému na živelní pohromu starosta Lobendavy chválí a domnívá se, že nastavená opatření fungují. "Určitě budeme s Povodím Ohře řešit prohloubení koryta, cestu potoka," zmínil prevenci podobných událostí. Problémem podle něj je skutečnost, že majitelé některých domů nemohou počítat s náhradou škody od pojišťoven. "Bohužel jsme v záplavové zóně a některé domy nejsou pojištěny. Hledáme nějaké řešení, jak lidem z těchto nemovitostí pomoci," uvedl k tomu starosta s tím, že právě v této oblasti uvítá vnější pomoc. Úřad práce ohlásil, že lidé ze zasažených oblastí mohou získat na překonání dopadů přírodní pohromy až patnáctinásobek životního minima, tedy 57.900 korun. Žádosti v Lobendavě i sousední Dolní Poustevně vyřizují mobilní týmy úředníků.

ilustrační foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony