V jeho ústech získávalo Boží slovo zvláštní sílu - o zesnulém P. Líznovi

V jeho ústech získávalo Boží slovo zvláštní sílu - o zesnulém P. Líznovi
5. března 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Věčný poutník doputoval do Otcovy náruče. Těmito slovy oznámilo Tovaryšstvo Ježíšovo úmrtí P. Františka Lízny, vězně komunistické totality, přítele lidí z okraje společnosti, vyhledávaného duchovního rádce, poutníka, který své cesty do Compostely či na Krym popsal v několika knihách. Ve věku 79 let podlehl covidu-19, pohřeb se uskuteční přístí pátek 12. března 2021 od 15 hodin v Brně, přímý přenos chystá TV Noe. V relaci 13+ jsme o Františku Líznovi mluvili s jezuitou P. Pavlem Ambrosem.

"Jím Boží věci nějak procházely a on sám se Božími věcmi nechal proměnit. Jeho jasná, jadrná, někdy zajíkavá řeč přitahovala pozornost. Pomáhal druhým dívat se na sebe Božíma očima, to je pro člověka velice osvobozující. Když kázal, v jeho ústech mělo Boží slovo zvláštní sílu. A co je důležité, tomu slovu předcházelo gesto, pozornost, laskavost a nelíčená ochota," řekl Pavel Ambros, pro něhož byl František Lízna "velice milým spolubratrem, dobrým zpovědníkem, inspirujícím člověkem, těšitelem bolesti, věrným kamarádem, obětavým knězem."

Životem Františka Lízny se vinul jakýsi idealismus, uvedl dále olomoucký teolog Ambros, když připomněl jeho první uvěznění po incidentu v mladém věku i službu lidem na okraji společnosti, kterou František Lízna vykonával na hranici sebeobětování. "Byl opravdu osobitý. Uměl překvapit druhé a někdy překvapoval i sebe. Byl v tom nepředvídatelný a pro někoho to musel být úplný chaos. On se ale necítil být majitelem svých cest. On se nehonil za vlastními cíli, když se někam vydal, chodil s Hospodinem. Na těch cestách potkával druhé, ostatní, kteří se tím stali blízkými, potkával události a potkával taky sám sebe," pokračuje P. Ambros.

Co bychom si mohli vzít pro sebe z života Františka Lízny? Co mu pomáhalo uchovat integritu při prvních kontaktech s vězeňským prostředím? Poslouchejte záznam relace 13+!

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony