Urbániková: Někteří politici nechápou, co je úkolem veřejnoprávních médií

Urbániková: Někteří politici nechápou, co je úkolem veřejnoprávních médií
11. ledna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme o současném stavu českých veřejnoprávních médií hovořili s Marínou Urbánikovou působící na Katedře mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Fakultě sociálních studií.

Spolek Milion chvilek zahajuje v Praze výstavu nazvanou Televizi lidem, ne politikům. Jejím prostřednictvím chce připomenout dvacet let od takzvané televizní krize a zároveň tak reagovat i na současné dění v radě České televize.

V souvislosti s názvem této výstavy Marína Urbániková ve vysílání Proglasu zdůraznila, že smyslem a úlohou veřejnoprávních médií je patřit právě lidem. Těm mají tato média, která nejsou ve vlastnictví státu ani soukromých vlastníků, sloužit a poskytovat jim potřebné informace. Podle názoru Urbánikové česká veřejnoprávní média tuto roli zatím stále ještě plní. 

Zároveň ale v rozhovoru pro Radio Proglas také upozornila, že veřejnoprávní média v Česku nemají příliš dlouhou tradici, protože v době komunistického režimu televize i rozhlas patřily státu: “Od médií i novinářů se tehdy očekávalo, že budou pomáhat budovat režim. Mezi jejich úkoly rozhodně nepatřila kritika mocných. A i nyní mám pocit, že někteří politici k českým veřejnoprávním médiím stále přistupují, jako kdyby patřila státu. Proto jsou jim novináři, kteří je kritizují, trnem v oku a tito politici se je snaží zkrotit. Nechápou totiž, že kontrola a kritika mocných je klíčovou úlohou médií a novinářů obecně,” objasnila M. Urbániková.

V relaci 13+ Marína Urbániková z brněnské Katedry mediálních studií a žurnalistiky také vysvětlila, že k politickým snahám o ovládnutí veřejnoprávních médií dochází na celém světě a tyto fenomény se nevyhýbají například ani skandinávským zemím: “Rozdíl je v tom, jak je nastaven legislativní rámec v dané zemi. Podstatnou roli ale především hraje to, jak moc jsou média veřejné služby důležitá pro veřejnost a jak moc je tedy za ně veřejnost ochotná bojovat.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony