Učíme dívat se na filmy jinak. 13+ s programovou ředitelkou Letní filmové školy v Uherském Hradišti

Učíme dívat se na filmy jinak. 13+ s programovou ředitelkou Letní filmové školy v Uherském Hradišti
6. srpna 2021 13+, Události Autor: Anežka Jakubcová

V Uherském Hradišti dnes začíná 47. ročník Letní filmové školy, největšího nesoutěžního filmového festivalu u nás. Potrvá do 12. srpna. S programovou ředitelkou Ivou Hejlíčkovou jsme v pořadu 13+ mluvili o nabídce projekcí, vzdělávací rovině akce i nové Asociaci českých filmových festivalů.

"Na rozdíl od jiných festivalů, které promítají sbírky současných filmů, my máme sekce jak historické, tak současné. Sekce vždy pokrývají nějaké téma, osobnost, hnutí nebo národní kinematografii. Pomocí úvodů před projekcemi, přednášek, master-class se snažíme, aby se člověk dozvěděl něco do hloubky a v kontextu, aby se na film naučil dívat jinak," shrnula Hejlíčková pořadatelský záměr akce a upozornila, že z pestré nabídky si vyberou návštěvníkci s různou diváckou zkušeností. Přidala své programové tipy: "Pro lidi, kteří třeba v Hradišti bydlí a kteří si jenom chtějí užít něco nezávaznějšího, máme programy letních kin. Tam dáváme populárnější filmy, např. Matky nebo Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Pro lidi prostředně náročné toho máme nejvíc. Když někdo díky nám objeví třeba dílo Akiry Kurosawy, budu jenom šťastná. Nebo když se zkusí ponořit do němého filmu se zajímavým hudebním doprovodem. Pro skalní fanoušky je tu specialita, a myslím, že by je to mohlo velmi zajímat, protože to nemají možnost vidět asi nikde jinde. Je to první Fantomas z roku 1913, točený jako filmový seriál."

Jaká setkání s hosty na účastníky "filmovky" čekají? Vyplatilo se posunutí festivalu o 14 dní? A za jakým účelem letos vznikla Asociace českých filmových festivalů? Poslechněte si páteční pořad 13+ z audioarchivu.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony