Tomáš Prouza: Jednání Bohemia Energy bylo čistokrevné klamání zákazníka

Tomáš Prouza: Jednání Bohemia Energy bylo čistokrevné klamání zákazníka

Pořad v souvislostech


Povolební politická situace, ceny za elektřinu a plyn po krachu Bohemia Energy
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Pomoc lidem v nouzi v Mexiku

Gospel v České republice

R/evoluce módy od vykořisťující k udržitelné
Audioarchiv
15. října 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pátečního pořadu 13+ byl viceprezident Hospodářské komory České republiky a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza. Hovořili jsme s ním o aktuální situaci na trhu s energiemi.

Tento týden společnost Bohemia Energy oznámila ukončení podnikání a prodeje elektřiny a plynu pro více než 900 tisíc odběrných míst. Stalo se  tak v době, kdy ceny na trhu s energiemi výrazně rostou.

Tomáš Prouza ve vysílání Proglasu vysvětlil, že stát by se měl nyní zabývat tím, jak měla Bohemia Energy napsané smlouvy se zákazníky: "Tato společnost lidem slibovala garanci nízké ceny. Ale až někde na páté straně smluvní dokumentace bylo drobným písmem napsáno, že tuto garanci může Bohemia Energy kdykoliv vypovědět. Toto by stát neměl dopustit, protože to je čistokrevné klamání uživatele." V této souvislosti Tomáš Prouza také varoval před dalšími nekalými praktikami firem obchodujícími s energiemi: “V panice, která teď vládne kolem cen energií, mnoho lidí podepisuje bezejmeným firmám plné moci a hrozí jim, že potom od takové smlouvy nebudou moct odstoupit. Pokud si lidé tedy nyní musí vybírat dodavatele energií, doporučil bych jim, aby se dívali po těch největších firmách, které nabízejí garanci stability a finanční síly.”

Podle viceprezidenta Hospodářské komory by se měl Energetický regulační úřad nyní soustředit na kontrolu stanovování nových cen a hlídat, aby u dodavatelů poslední instance nedocházelo k nadbytečnému navyšování cen. “Také by se měl dávat pozor na to, jak u jednotlivých dodavatelů vypadají smlouvy se zákazníky, aby nedošlo ke stejnému nekalému jednání jako v případě Bohemia Energy. V tuto chvíli by stát měl také výrazně snížit nebo přímo zrušit příplatky na zelenou energii, které všichni platíme. To by měl platit stát. Ten teď totiž vydělává na emisních povolenkách, které nyní velmi zdražují, takže tyto peníze by měl nyní vrátit zpátky lidem. Zároveň by stát měl přijít s cíleným programem pomoci pro ty, kteří nedokáží v této náročné tepelné sezóně zaplatit účty za energii,” objasnil Tomáš Prouza v pořadu 13+. Zároveň ale také uvedl, že takto vysoké ceny by v budoucnu neměly být standardem: “Ceny se zase posunou o trochu níž. Díky větším dodávkám plynu se doplní zásobníky, které jsou nyní ze třetiny prázdné. A u energií počítáme s tím, že Evropa dokáže lépe využívat obnovitelné zdroje. V horizontu roku a půl by se tak měla cena opět snížit.”

Celý rozhovor si lze poslechnout v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.