Tomáš Pojar: I přes střety je Jeruzalém pokojným městem

Tomáš Pojar: I přes střety je Jeruzalém pokojným městem
10. května 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Izrael si připomíná Den Jeruzaléma. Oslava vítězství v šestidenní válce v roce 1967 a připojení východní části města k židovskému státu se letos odehrává v atmosféře střetů mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními silami. K zastavení násilností vyzval i papež František, podle něj je třeba hledat řešení, jak zachovat mnohonáboženskou a multikulturní identitu svatého města. O situaci hovořil redaktor Filip Breindl v pořadu 13+ s bezpečnostním analytikem a bývalým českým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem.

Napětí ve Svatém městě vyvolalo soudní rozhodnutí o vystěhování některých palestinských rodin z Východního Jeruzaléma, což byl podle Tomáše Pojara v zásadě soukromý spor skupin, které si nárokují vlastnictví půdy, na níž Palestinci žili ještě před rokem 1948. „Není to aktivita, která by nějakým způsobem byla přímo řízená izraelskou vládou,“ uvedl a upozornil, že Palestinci mohou být frustrováni i současnou tíživou ekonomickou situací, protože byli hodně závislí na příjmech od zahraničních turistů a z cestovního ruchu. Střety podle Tomáše Pojara prozatím nepřekračují hranici běžných nepokojů, ale může se to změnit. "Za pět dní si Palestinci budou připomínat vyhnání ze svých domovů v roce 1948, zároveň v Izraeli není po volbách sestavena vláda a ve středu končí postní měsíc ramadán," shrnul Pojar a připomněl odklad palestinských voleb, které měly být první od roku 2006.

„Většina křesťanů, kteří bydlí v jeruzalémském Starém Městě, jsou arabští křesťané, tedy Arabové hovořící arabsky, a často se zároveň považují za Palestince, takže pro muslimy demonstrující na Chrámové hoře mají převážně pochopení,“ přiblížil Proglasu někdejší český velvyslanec v Izraeli.

Největší město židovského státu a jedno z nejstarších na světě vnímá i v současné situaci jako klidné: „O Jeruzalém se bojuje již několik tisíciletí, to hned tak neskončí, takže nějaký všeobjímající mír bych neočekával. (...) V kontextu celého Blízkého východu skutečně Jeruzalém je stále, i přes všechny ty nepokoje, které teď vidíme, pokojným městem.“

foto: pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony