Tenká hranice mezi výkonem funkce a kampaní. 13+ o dohledu nad politickou reklamou

Tenká hranice mezi výkonem funkce a kampaní. 13+ o dohledu nad politickou reklamou
30. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Pravidla politických kampaní byla tématem relace 13+ nejen v souvislosti s tím, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (UDHPSPH) našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Naším hostem byl Tomáš Hudeček, vedoucí kontrolní skupiny UDHPSPH.

"Hranice je velmi tenká a nezřetelná. Člověk ve veřejné funkci má neoddiskutovatelnou výhodu, ale současně mu nelze upřít možnost kandidovat ve volbách," připustil Tomáš Hudeček k situaci, kdy se v době kampaně koná akce spojená s veřejným vystoupením kandidáta, který aktuálně zastává veřejný úřad. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček napsal, že rozhodnutí úřadu pokládá za politické, nikoliv odborné, a kritizuje, že je "výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň". Podle Tomáše Hudečka ale setkání s občany charakter kampaně mělo a Zemanův tým měl vykázat náklady spojené například s moderováním akce.

Pokud jde o přesnější vymezení pravidel například vůči vystupování členů vlády, kteří kandidují, ale své aktivity vykazují jako výkon ministerské funkce, nikoli kampaň, šlo by spíše o záležitost judikatury, pokud by některý spor skončil u soudu. "Spíš se snažíme do budoucna kultivovat prostředí volebních kampaní právě tím, že poukazujeme na existenci pravidel," říká k dohledové činnosti úřadu a k tomu, že informace o porušení pravidel kampaně přináší po volbách. "Pravidla nejsou složitá, ale ani jednoduchá a pro kandidáty je důležité, aby se v nich zorientovali. Pokud jde o limity na volební kampaň nebo povinnost označovat volební materiály, zaznamenali jsme případy, kdy se jednotliví kandidáti nebo kandidující subjekty snaží pravidla přiměřeně ohnout tak, aby se ještě nedostali za hranu zákonnosti. To se mi zdá celkem přirozené," řekl Tomáš Hudeček s tím, že zmíněnou snahu úřadu o kultivaci prostředí volebních kampaní vnímá i směrem k občanům – na nich je, jak se postaví ke kandidátovi, u něhož se vyskytly pochybnosti, zda si v kampani počínal férově.

Celý rozhovor najdete v záznamu relace 13+ v Audioarchivu.