T. Petříček: Schůzka ministrů zásadní zlom nepřinese, Rusko svou rétoriku nemění

T. Petříček: Schůzka ministrů zásadní zlom nepřinese, Rusko svou rétoriku nemění

Pořad v souvislostech


Rusko-ukrajinská diplomacie a chystaná schůzka ministrů zahraničí; je před námi nový vzestup covidu?
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
9. března 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Po dvou týdnech od zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu se mají poprvé sejít ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Dmytro Kuleba, a to zítra v rámci diplomatického fóra v tureckém městě Antalya.

Co konání této schůzky naznačuje o vývoji konfliktu a jeho možného diplomatického řešení, jaká je role Turecka a dalších mezinárodních aktérů, o tom jsme v 13+ hovořili s Tomášem Petříčkem, do loňského dubna českým ministrem zahraničí. 

"Je to signál, že se válka nevyvíjí podle ruských představ. Určitě podcenili obranyschopnost Ukrajiny a nyní hledají cestu, jak z té situace dále. I když je ruská rétorika stále velmi vyhrocená a ruské požadavky jsou stále ze strany Ukrajiny i mezinárodního společenství nesplnitelné, naznačuje to možná prostor pro hledání způsobu, jak ukončit boje," řekl k schůzce ministrů Tomáš Petříček, který ale podle svých slov neočekává zásadní zlom právě proto, že Rusko nemění své postoje k agresi. "V tuto chvíli nic nenaznačuje tomu, že by Rusko bylo připraveno ze svých požadavků ustupovat. Ta jednání by mohla alespoň otevřít cestu k řešení některých humanitárních dopadů konfliktu," zmínil situaci civilistů v oblasti bojů o ukrajinská města.

Turecko, které hostí čtvrteční schůzku Kuleby s Lavrovem, může podle Tomáše Petříčka sehrát roli zprostředkovatele a také vytvořit tlak na Vladimira Putina, aby od vedení války upustil. Dalším státem, který má vůči Rusku silnou vyjednávací pozici, je Čína, připomněl český exministr zahraničí. "Z mého pohledu je tam ale pořád velký otazník, zda je Putinovo Rusko v této době vůbec připraveno zajistit bezpečnost v Evropě, garantovat nezávislost Ukrajiny. Zda Putin sám už nepřekročil Rubikon a nemůže se vrátit." Těžiště české diplomacie by mělo spočívat v posilování jednotné reakce na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance vůči Rusku a zvyšování tlaku na Vladimira Putina. S ohledem na poslední události v česko-ruských vztazích, zejména loňské odhalení činnosti ruských agentů na našem území, exministr nevidí prostor pro naši diplomacii při samotných rusko-ukrajinských rozhovorech. "Měli bychom se ale začít zabývat tím, jak postupovat po ukončení konfliktu. Ukrajinská infrastruktura válkou obrovsky utrpěla, bude třeba najít obrovské množství prostředků na obnovu ukrajinské ekonomiky. Ten Putinův agresivní krok vystavuje účet, který nakonec budou platit jiní. Musíme se na to připravit, musíme o tom začít jednat," uzavřel Tomáš Petříček.

Záznam celého rozhovoru v pořadu 13+ najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.