T. Lindner: Zelení a liberálové se zbavují vzájemné nedůvěry, budou spolu ve vládě

T. Lindner: Zelení a liberálové se zbavují vzájemné nedůvěry, budou spolu ve vládě

Pořad v souvislostech


Výsledky německých parlamentních voleb a Den Charity
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
27. září 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Německo má za sebou volební víkend. Co pro naše západní sousedy z voleb do spolkového sněmu vzešlo? Mají blíže k pozici kancléře sociální demokraté (SPD), kteří v hlasování zvítězili, nebo druhá unie křesťanských demokratů (CDU/CSU)? Situaci jsme rozebírali s Tomášem Lindnerem z týdeníku Respekt.

Podle získaných mandátů ve spolkovém sněmu by mohla pokračovat současná velká koalice CDU/CSU a SPD. Její sestavení Tomáš Lindner nepokládá za pravděpodobné a spíše očekává, že složení německé vlády ovlivní dohoda stran ze třetího a čtvrtého místa v hlasování – Zelených a liberálních Svobodných demokratů (FDP). "Po minulých volbách v roce 2017, kdy koaliční jednání ztroskotala na tom, že FDP nechtěla vstoupit do vlády se Zelenými a CDU, vznikly mnohem pravidelnější debatní výměny ve snaze snížit nedůvěru nebo tradiční předsudky mezi těmito dvěma stranami. Tato snaha ponese plody, které uvidíme v příštích týdnech," předpokládá redaktor Respektu, že se liberálům se Zelenými podaří překonat programové rozdíly i různou politickou orientaci. Připomněl, že FDP i Zelení uspěli u prvovoličů a mají voličskou základnu mezi vzdělanějšími Němci.

Ptali jsme se také, zda u křesťanských demokratů po nejhorším volebním výsledku v poválečné německé historii nezaznívá volání po odchodu do opozice, i když se chce předseda Armin Laschet ucházet o kancléřský post: "CDU/CSU vládla 52 ze 72 let poválečné spolkové republiky. Ve svém DNA má zapsanou touhu vládnout jako to nejpodstatnější, důležitější než prosazování stranického programu. Myslím, že to se projevuje i v této situaci, kdy Laschet i lidé kolem něj chtějí navzdory obrovské porážce bojovat o to, aby sestavili příští vládu," komentoval to Tomáš Lindner, který nepředpokládá, že by se v povolebních debatách více angažovala končící kancléřka Angela Merkelová: "Myslím, že se bude chtít držet stranou a nebude chtít svým nástupcům do jejich řemesla vstupovat a mluvit." 

Co znamená desetiprocentní výsledek pro postavení antisystémové Alternativy pro Německo (AfD) na politické scéně v Německu? Může mít odchod Angely Merkelové důsledky v tom, jak bude berlínská vláda přistupovat k České republice? Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Lindnerem v záznamu dnešního vydání 13+.