T. Etzler: Olympiáda v Pekingu se do historie zapíše ostudně, sportovce zneužívá Čína i MOV

T. Etzler: Olympiáda v Pekingu se do historie zapíše ostudně, sportovce zneužívá Čína i MOV

Pořad v souvislostech


Olympiáda v Pekingu a lidská práva, Mezinárodní den lidského bratrství
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
4. února 2022 13+ Autor: Filip Breindl

"Tato olympiáda bude v historii tak ostudně zapsaná, jako byly hry v nacistickém Německu v roce 1936. Země, která páchá genocidu na vlastním obyvatelstvu, která se tak agresivně chová ke všem kritikům své vlády a ke svým sousedům, by neměla pořádat olympijské hry," řekl v 13+ novinář Tomáš Etzler, bývalý zpravodaj České televize v Číně. Rozebírali jsme s ním okolnosti právě zahájených 24. zimních olympijských her v Pekingu.

Podle Tomáše Etzlera je hlavním záměrem komunistického vedení Číny oslovit pořádáním her vlastní obyvatele a přinést jim propagandistický obraz mocného, silného a úspěšného státu, který během několika let podruhé hostí nejvýznamnější sportovní událost. "Se sportem to nemá moc co do činění, pokud jde o pozici Číny. Jde pouze o komunistickou propagandu. I směrem ven chce Čína ukázat, jak je mocná, ale myslím, že jí to moc nejde. Světové veřejné mínění o Číně v posledních dvou letech silně pokleslo a Čína si to uvědomuje," řekl s tím, že ztráta čínského kreditu ve světě souvisí s omezováním svobod Hongkongu či počínáním země v počátku pandemie covidu-19, kdy stále vězní některé novináře, kteří na selhání upozornili.

Dodal, že z čínských reakcí na diplomatický bojkot her lze usuzovat, že tyto země Pekingu "šláply na kuří oko", ale Číně pro vytvoření dojmu mezinárodní podpory v zásadě postačuje například přítomnost generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese nebo šéfa Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha. Tomáš Etzler připomněl, že když MOV přidělila Pekingu pořadatelství těchto her, bylo už zřetelné, že se nenaplnila očekávání spojená s letní olympiádou v roce 2008. "Tehdy se zdálo, že obrovská modernita a ekonomický rozvoj přinesou nějakou liberalizaci předchozích dekád politického útlaku. Jistý příslib tam byl. Já jsem byl v tu dobu, rok před olympiádou uvolnili pravidla pro zahraniční novináře a všichni doufali, že začne nějaký pokrok. To se bohužel nestalo. Když pak MOV udělil v roce 2015 Pekingu tuto olympiádu, bylo jasné, že se Čína vydala úplně opačným směrem."

Tomáš Etzler poukázal na další okolnosti kolem MOV a jeho požadavků na pořadatelská města, což se při těchto hrách projevilo například stažením norské kandidatury a skutečností, že ve finální volbě byl Peking s Almaty v Kazachstánu, který nedávno zasáhly nepokoje. "Zprávy, které vycházejí najevo z jednání mezi Nory a MOV, ukazují, že MOV je naprosto zkorumpovanou organizací," říká novinář a poukazuje na odhalenou korupci kolem pořadatelství letošního fotbalového mistrovství světa v Kataru. Uvedl, že by ho nepřekvapil podobný výsledek případného vyšetřování ve vedení světového olympijského hnutí. Celé dění podle Tomáše Etzlera negativně dopadá na samotné sportovce. "Chci se jich zastat. Sportovci jsou sportovci, nejsou to politici a neměli by být postaveni do role nějakých hodnotitelů. Jsou opravdu v nezáviděníhodné situaci, kdy se stali pěšáky na šachovnici geopolitické hry. Zneužívá je jednak Čína, ale hlavně MOV, který by měl sportovce chránit a ne je zneužívat."

Celý rozhovor s Tomášem Etzlerem z pátečního 13+ najdete v audioarchivu na webu Proglasu a v podcastových aplikacích.