Státy EU chtějí do roku 2030 vymýtit bezdomovectví

Státy EU chtějí do roku 2030 vymýtit bezdomovectví

Pořad v souvislostech


13+
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
22. června 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem úterního pořadu 13+ byl koordinátor azylového domu pro lidi bez domova a sociální pracovník Diecézní charity Brno Jaromír Strahovský. Hovořili jsme s ním o problémech spojených s pomocí lidem v bytové nouzi.

Na konferenci o bezdomovectví v portugalském Lisabonu se včera státy Evropské unie zavázaly k tomu, aby do roku 2030 nikdo v EU nežil na ulici. Za tímto účelem přijaly deklaraci, ve které se zavazují ke konkrétním krokům pro dosažení tohoto cíle. Podle údajů Evropské komise se to v současnosti týká asi 700 tisíc lidí, což je o 70 procent více než před deseti lety. Toto číslo každoročně stoupá také v Česku.

Podle studie, kterou dnes v senátu představil analytik Jan Klusáček z uskupení Za bydlení, se v bytové nouzi v současnosti nachází až 126 tisíc obyvatel ČR. Nejhorší je situace v největších městech a v severních Čechách a na severní Moravě. Problémy s bydlením má stále více seniorů. Ti tvoří už pětinu obyvatel ubytoven. 

Na lisabonské konferenci také byly oceněny projekty podporované Evropským sociálním fondem a Fondem evropské pomoci nejchudším osobám. První cenu získal projekt Housing First v Moravskoslezském kraji. Jaromír Strahovský tento projekt, který fungoval také v Brně, označil za velmi pokrokový: “V Brně se díky tomu podařilo pomoci mnoha lidem, kterým například hrozilo vystěhování. Ukazuje se totiž, že když má člověk střechu nad hlavou, tak má více síly řešit své problémy, jako jsou například dluhy. Bohužel kvůli současné politické situaci v Brně tento projekt končí.”

V souvislosti s tím Jaromír Strahovský také upozornil na to, že pro snižování počtu lidí žijících na ulici je nutné udělat zásadní legislativní změny, které by například umožnily budovat azylové domy se zdravotnickou službou. “Nemůžeme si ale myslet, že se nějaké politické straně nebo hnutí podaří bezdomovectví úplně vymýtit. Problém také je, že společnost je o situaci lidí bez domova málo informovaná. To následně vede ke skepsi, kdy má veřejnost pocit, že není potřeba lidem žijícím na ulici pomáhat. Diecézní charita v Brně dříve pořádala osvětovou akci nazvanou Noc na ulici, kdy si lidé sami mohli vyzkoušet, jaké to je přespat ve městě bez střechy nad hlavou. Bohužel kvůli změnám na radnici se tato událost už dva roky nemůže konat,” objasnil Jaromír Strahovský a dodal: “Byl bych rád, kdyby ve zmíněném roce 2030 lidé, kteří se nacházejí v tísnivé situaci, žili v sociálním bydlení, kde by jim neziskové organizace i státní správa mohly pomáhat řešit jejich problémy.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony