Sportovci chtějí obnovit činnost, podle viroložky je ještě brzy - debata v 13+

Sportovci chtějí obnovit činnost, podle viroložky je ještě brzy - debata v 13+
12. dubna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Jsme stále ve špatné situaci. Opravdu ještě nejsme za vodou a nemůžeme si dovolit takto uvažovat," řekla v relaci 13+ viroložka Ruth Tachezy z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) k diskusi o otevírání amatérského sportu. "Dětský sport je spuštěn a běží, už to nikdo nezastaví. Svazy a kluby tomu chtějí dát řád," řekl k tomu místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník, bývalý volejbalový reprezentant a člen iniciativy Restart amatérského sportu.

"To, za co bojujeme, je důvěra ve sportovní prostředí, že je schopno dodržovat a vnést do sportování dětí řád tak, aby nebezpečí (nákazy) bylo co nejmenší," prohlásil Haník, podle něhož spontánní sportovní aktivity nelze zastavit zvláště poté, co veřejnost navnadila páteční slova nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) o otevírání sportovišť. Ministr o víkendu oznámil, že bude chtít na doporučení MeSES zachovat zpřísněný režim pro shromažďování; po jednání s představiteli Národní sportovní agentury oznámil, že vláda projedná návrh na povolení venkovního sportování pro maximálně dvanáctičlenné skupiny s tím, že trénink probíhá ve dvojicích, účastníci budou testováni. "Nepopírám, že při včerejší večerní, velmi pozdní schůzce, nám pan ministr tento kompromisní návrh předložil, ale dosud jsme to jako MeSES k oficiální oponentuře nedostali. Pro tento okamžik chceme obnovit výuku ve školách v základním režimu a o něčem dalším se můžeme bavit nejdříve za 14 dní," uvedla viroložka Tachezy. Epidemické riziko spatřuje zejména u prolínání skupin, a to i u dětského sportu, kde jdou kolektivy napříč školami a třídami. "Myslím, že je potřeba začít sport otevírat, samozřejmě co nejdříve, ale ta kritéria musí být velmi striktní. Souhlasím s tím, když ty podmínky navrhují různé svazy sportovců, ale ne teď," dodala s tím, že podle MeSes nelze částečné otevření škol doprovodit dalším výrazným rozvolněním, aniž by hrozilo zhoršení epidemické situace vyžadující opětovné restrikce. "Sportovní prostředí vám jde pomoci v tom, aby ta opatření byla důsledně vyžadována, ale musejí dávat smysl. Tato opatření sportovnímu prostředí smysl nedávají," reagoval Zdeněk Haník, podle něhož nemusí v konkrétních případech dávat smysl ani režim trénující maximálně šesti dvojic, jak zmiňuje kompromisní návrh ministra Arenbergera.

Je na místě nastavit režim amatérského sportování nad rámec běžných podmínek pro shromažďování? Jak v nynější situaci přistupovat ke sportu a pohybovým aktivitám z pozice jednotlivců? Poslouchejte celý záznam debaty v relaci 13+.

ilustrační foto: Pixabay

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Koncert číslo 3 pro violoncello a orchestr a moll, opus 5 (1819) - Allegro; Autor: Kraft Mikuláš; Dirigent: Farkač Hynek; Sóla: Hošek Jiří - violoncello
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony