Socioložka: Lidé ztrácejí ochotu hlásit se k církvím, ale zároveň nad vírou více přemýšlejí

Lidé ztrácejí ochotu hlásit se k institucím, ale zároveň nad vírou více přemýšlejí
19. ledna 2022 13+ Autor: Eva Svobodová

V Česku ubývá lidí, kteří se oficiálně hlásí k církvi či náboženskému směru. Naopak roste počet věřících bez začlenění do konkrétní církve či společenství a také lidí nevěřících. Ukázaly to první výsledky loňského sčítání lidu, které zveřejnil Český statistický úřad. Z nich vyplývá, že římskokatolická církev za posledních 10 let přišla téměř o třetinu věřících (zhruba 340 000). O tom, co z toho plyne, jsme v pořadu 13+ hovořili se socioložkou Kateřinou Pulkrábkovou z Odboru analýz církevních dat České biskupské konference.

„Pro mě ty výsledky nejsou nijak šokující,“ uvedla Pulkrábková. Svědčí podle ní spíše o tom, že lidé ztrácejí ochotu hlásit se k čemukoliv, zvláště pak k institucím, což ale nevypovídá o tom, že by ztráceli samotnou víru. „Něco jiného samozřejmě je vyplnit do formuláře „jsem římský katolík“, a něco jiného mít zájem o návštěvu vánoční bohoslužby, svatbu v kostele nebo třeba přítomnost duchovního při rozloučení s blízkým příbuzným. To jsou věci, na které se můžeme zaměřit, abychom zjistili, v čem se společnosti mění a co církev může nabídnout lidem, kteří třeba věří v Boha, ale nemají chuť či odvahu svůj vztah formálně stvrzovat nebo veřejně deklarovat,“ uvedla. Česká biskupská konference s tím podle ní hodlá dále pracovat, přičemž výsledky celostátního sčítání jsou jen částí dat, které mají k dispozici. Další jsou údaje o návštěvnících bohoslužeb nebo různá postojová data. Kateřina Pulkrábková také zdůraznila, že dostupné údaje z loňského sčítání stále nejsou definitivní, další rok bude trvat jejich finalizace.

Pozitivně vnímá, že při něm zodpovědělo nepovinnou otázku ohledně náboženství o zhruba 15 procent lidí více než v roce 2011. „Je to doklad toho, že lidé mají touhu a potřebu se k tomu vyjadřovat. To znamená, že nad tím přemýšlí. Pokud si tu otázku nekladu, pak na ni nemohu ani odpovědět. Myslím, že to svědčí, že česká společnost vykazuje zvýšený zájem o otázku víry a náboženství,“ soudí socioložka.

Co se týče osob, které chodí v neděli na mši, uvedla, že se jejich podíl pohybuje stabilně mezi 5-6 procenty. „Určitě je dobré se zamyslet nad těmi dalšími, jak církev chápou a co jim nabízíme.“ „Příští týden je plenární zasedání biskupů, kde o tom určitě budou diskutovat a dál s tím pracovat,“ podotkla.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu nebo podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony