Sociolog Volek: Prezidentův projev obsahoval zavádějící informace, za které by měl být kritizován

Sociolog Volek: Prezidentův projev obsahoval zavádějící informace, za které by měl být kritizován
26. dubna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pondělní relace 13+ byl sociolog médií Jaromír Volek. Hovořili jsme s ním o včerejším televizním vystoupení prezidenta Miloše Zemana ohledně česko-ruské krize a zjištění Bezpečnostní informační služby kolem výbuchů ve Vrběticích.

Jaromír Volek ve vysílání Proglasu uvedl, že díky sedmidennímu odstupu, ve kterém se prezident Zeman ke kauze Vrbětice vyjádřil získal potřebný čas na přípravu, což pro Zemana bylo užitečné z několika důvodů. Zároveň ale také sociolog Volek poukázal na to, že i navzdory tomuto času Zemanovo vystoupení obsahovalo velké množství chyb a nepřesností: “Jeho výstup byl prošpikovaný tolika nepřesnostmi, že mně není jasné, v čem jeho příprava spočívala. Je velmi těžko obhajitelné, aby státní úředník, kterého si platíme z našich daní, šířil ve veřejném prostoru takové množství nepřesností a zavádějících informací, které až hraničí s manipulativními informacemi. Právě kvůli těmto nepřesnostem by měl být Zemanův nedělní projev kritizován."

Podle vyjádření Jaromíra Volka projev a následné interview Miloše Zemana zahrnovalo přibližně šest až sedm problematických tezí. “Je nepochybné, že některé z nich mířili na Zemanovi příznivce a na ty, kteří souhlasí s posilováním česko-ruských vztahů. A je dost možné, že se snažil oslovit i váhající část veřejnosti. Ale protože postoj Čechů v této kauze je velmi jednotný, nepředpokládám, že prezident v tomto směru uspěl,” uvedl v relaci 13+ sociolog Volek. 

V závěru rozhovoru Jaromír Volek také okomentoval veřejností velmi kritizovaný způsob, kterým Miloš Zeman komunikoval s redaktorkou Terezií Tománkovou: “Tímto chováním mě prezident nepřekvapil. Viděli jsme jen to, co Zeman dělá už třicet let a to, že tímto arogantním stylem komunikace zastrašuje novináře. Zároveň bych ale řekl, že Terezie Tománková jeho chování ustála. Trvala si na svém, nenechala se vyprovokovat a odmítla zatažení do hádky s prezidentem,” zhodnotil nedělní vystoupení Miloše Zemana na stanici CNN Prima News Jaromír Volek.

Ilustrace: Pixabay

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C dur opus 11 (1790) - Finale.Allegro; Autor: Vranický Pavel; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět