Sociolog Prokop: Pokud změníme zdroje energie a systém dopravy, uhlíková stopa klesne na polovinu

Sociolog Prokop: Pokud změníme zdroje energie a systém dopravy, uhlíková stopa klesne na polovinu
11. května 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Ve velkém výzkumu s názvem Rozděleni volbou sociologové před dvěma lety vysledovali a popsali šest tříd české společnosti. Zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko máme k ostatním lidem, zda věříme ve smysluplnost demokracie nebo jaké možnosti kulturního vyžití využíváme. Nyní badatelé na stejném vzorku zkoumali uhlíkovou stopu, kterou obyvatelé Česka vytvářejí. S členem výzkumného týmu, sociologem Danielem Prokopem jsme mluvili o tom, co to o české společnosti vypovídá a zda lze výsledky využít pro ochranu klimatu.

Podle Prokopa je zajímavé, že oproti zahraničí je chování obyvatel Česka socioekonomicky méně podmíněné. Liší se ale strukturou uhlíkové stopy,“ řekl. To konkrétně znamená, že lidé z vyšších tříd zatěžují životní prostředí zhruba o 20 procent více, protože častěji létají a jsou celkově mobilnější. „Nižší třídy naopak více protopí a spotřebují elektřiny, často totiž bydlí v méně energeticky efektivních bytech či domech. Na druhou stranu ale zase mají menší mobilitu. Z toho také vyplývají různé strategie, jak mohou jednotlivé třídy svou spotřebu snížit,“ doplnil Daniel Prokop.

Také zdůraznil, že u sociálně slabších obyvatel je náprava složitější, protože s sebou nese finanční náklady: „Museli by například zateplit dům a na to často nemají.“ Příslušníci vyšších tříd by zase museli změnit svůj životní styl, který je definuje, což Prokop rovněž vnímá jako obtížně uskutečnitelné. Zavedení ekologické daně na topení by podle něj bylo problematické v tom, že více poškodí právě chudší část společnosti. „Proto bychom jim měli ulevit v příjmových daních, aby nejtěžší břemeno nenesli oni,“ uzavřel sociolog Daniel Prokop.

Jakou roli v uhlíkové stopě hraje stravování? Je vůbec v české společnosti dostatečná informovanost o tom, co z jejího chování klima nejvíce zatěžuje? A nakolik vůbec může situaci zlepšit individuální zodpovědnost?

Odpovědi na otázky se dozvíte v celém rozhovoru s Danielem Prokopem, který najdete v audioarchivu.

Foto: Pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony