Sociolog: Pragmatickou rétorikou vláda snižuje hodnotu lidského života a nevede lidi ke spolupráci

Sociolog: Pragmatickou rétorikou vláda snižuje hodnotu lidského života a nevede lidi ke spolupráci
13. ledna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Od počátku šíření koronaviru sleduje vývoj sociálního chování Čechů projekt Život během pandemie. V relaci 13+ jsme hovořili s jeho autorem, sociologem Danielem Prokopem.

Data, jejichž sběr probíhá každé dva týdny, ukazují, že ve srovnání s jarními měsíci lidé od podzimu polevují v preventivních opatřeních, jako je mytí rukou a vyhýbání se přeplněným místům. Podle Daniela Prokopa je ale také problém v nezvládnutí systému trasování a testování. “Někteří zaměstnanci se vyhýbají testování, protože pokud jsou pozitivní a musejí jít do karantény, ztratí velkou část svých příjmů. Z tohoto důvodu lidé také hygieně hlásí méně kontaktů nebo se vyhýbají testování. Údaje z ostatních států ukazují, že v zemích, kde lidé dostávají vysokou nemocenskou, se pandemie zvládá lépe,” říká sociolog Daniel Prokop.

Za chybu také považuje, že vláda neklade důraz na to, aby lidé pracovali z domova: “Kdyby premiér a ministr zdravotnictví každý týden mluvili o tom, že lidé mají jít na home office, tak by i zaměstnavatelé pochopili, že tímto opatřením pomáhají utlumit šíření koronaviru a přispívají k obnovení české ekonomiky. Proto jsme vládě navrhovali, aby zavedla určité benefity, jako je například odpuštění zdravotního pojištění pro zaměstnance, kteří jsou doma. Toto se v některých státech stalo a na home office je tam nyní mnohem více pracujících,” říká sociolog, podle kterého má zavedení preventivních opatření v zaměstnání i psychologický efekt: “Pokud lidé vidí, že v jejich zaměstnání nedochází k zavádění protikoronavirových opatření, klesá následně jejich ochota něco dodržovat ve svém volném čase. Protože takové opatření potom pochopitelně ztrácí smysl.”

Za třetí aspekt přispívající k nezvládání pandemie v Česku Daniel Prokop považuje špatnou komunikační strategii ze strany vlády: “Ministr (zdravotnictví Jan) Blatný nyní mluví pouze o přetížených nemocnicích. Už ale nezmíní, že na onemocnění covid-19 zemře třicet tisíc lidí a minimálně polovina z nich úplně zbytečně. Touto pragmatickou rétorikou se snižuje hodnota ztraceného života a následně také ochota lidí spolupracovat a dodržovat přísná opatření.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo g moll - Andante; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony