Slovensko zná detaily papežovy zářijové návštěvy

Slovensko zná detaily papežovy zářijové návštěvy

Pořad v souvislostech


Očkovací centra bez nutné registrace a program papežské návštěvy na Slovensku
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
21. července 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Vatikán zveřejnil podrobný program cesty papeže Františka na Slovensko. Obsahuje například setkání s židovskou komunitou v Bratislavě nebo s Romy na sídlišti v Košicích. Redaktor katolických novin Ľudovít Malík, který několik let pracoval pro slovenskou sekci Vatikánského rozhlasu a referoval o mnoha apoštolských cestách několika papežů, v pořadu 13+ označil itinerář Svatého otce za velmi náročný.

Spolu s programem apoštolské cesty do Budapešti a na Slovensko (12.-15. září 2021) zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce také logo a motto slovenského programu, které zní "S Marií a Josefem na cestě za Ježíšem". Jak informuje Slovenská biskupská konference (SBK), v dolní části loga je vyobrazena cesta vedoucí ke kříži. Kolem něj je srdce, které vyjadřuje lásku svatého Josefa a Panny Marie, patronů Slovenska, k Pánu Ježíši. Sedm hvězd připomíná Sedmibolestnou Pannu Marii, která je považovaná za patronku země. Právě na její svátek Svatý otec navštíví slovenské poutní místo Šaštín. 

"Motto vyjadřuje přání, aby návštěva papeže Františka na Slovensku posílila naši víru a oživila naši touhu jít ve stopách Pána Ježíše, který "nepřišel, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil a položil svůj život," (Mt 20,28) vysvětlil tiskový mluvčí SBK Martin Kramara. 

"Musím říct, že obdivuji Svatého otce, protože absolvovat tak hutný program, který začíná už v šest ráno odletem z Říma na Mezinárodní eucharistický kongres do Maďarska a pokračuje návštěvou státních i církevních představitelů, by bylo náročné i pro mnohem mladšího člověka," poznamenal ve vysílání Proglasu Malík, který za jeden z překvapivých bodů programu považuje setkání s Romy na sídlišti v Košicích. "Ti, kdo sledují zahraniční cesty Svatého otce, vědí, že se pravidelně setkává s nějakou marginalizovanou skupinou. U nás sice žije hodně Romů, ale lze říci, že jsou marginalizovaní. Jsme do určité míry překvapení, protože si nedovedeme představit, jak takové setkání na sídlišti bude organizované. Určitě bude zajímavé i poselství, které sem papež přinese, protože takových veřejných setkání Svatého otce s Romy není vůbec mnoho," dodává redaktor Katolických novin Ľudovít Malík.

Celý rozhovor, který se věnuje i reakci věřících na rozhodnutí slovenské vlády, že se setkání budou moci účastnit jen plně očkovaní jedinci, si můžete poslechnout v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony