Slovensko: krize ukončena?

Slovensko: krize ukončena?
31. března 2021 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová včera odpoledne přijala demisi premiéra Igora Matoviče a zároveň pověřila dosavadního ministra financí a zastupujícího ministra zdravotnictví Eduarda Hegera sestavením nové vlády. Vytvoří ji stávající čtyřčlenná koalice, která vznikla po parlamentních volbách konaných v únoru 2020. Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice. Situaci v pořadu 13+ okomentoval Ladislav Mrklas z katedry politologie a mezinárodních vztahů na CEVRO institutu v Praze, který je zároveň politickým komentátorem Týdeníku Hrot.

„I když se zdá, že vládní krize je pro tuto chvíli vyřešená (…), Slovensko vstupuje do dalšího období politické nejistoty, protože v čele vlády za mimořádně složité situace znovu stojí osoba, která politicky není zkušená,“ řekl ve vysílání politolog Mrklas na adresu budoucího premiéra Herega, který se ve vrcholné politice angažuje od roku 2016, kdy za OLaNO kandidoval v parlamentních volbách na 24. místě kandidátky. Zvolený byl díky preferenčním hlasům – údajně je získal i díky své aktivitě v křesťanském společenství. Působil například ve výboru pro kontrolu činnosti vojenské zpravodajské služby nebo ve výboru pro hospodářské záležitosti. Do Národní rady Slovenské republiky byl, už jako místopředseda hnutí, zvolen i ve volbách v únoru loňského roku, mandát ale nevykonává, protože se v březnu 2020 stal ministrem financí. „Eduard Heger ale není silná politická figura, takže z velké části bude závislý na tom, jak se za něj bude OLaNO, tedy uskupení, kterému nadále bude šéfovat Igor Matovič, stavět, nebo ho nechá, aby se v tom lidově řečeno trochu plácal,“ poznamenal Ladislav Mrklas z CEVRO institutu.     

Igor Matovič i ministři jeho kabinetu zůstanou v úřadu do jmenování Hegerovy vlády. V ní by měla pokračovat většina dosavadních ministrů. Matovič se má stát ministrem financí, výměna se očekává i na postech ministrů zdravotnictví a sociálních věcí. Do vlády se vrátí také někteří ministři, kteří během koaliční krize podali demisi. Jak se do vládnutí nového kabinetu může promítnout fakt, že jeho součástí bude na ministerské pozici bývalý premiér? Nezůstává tu podezření, že Matovič bude vládu neformálně řídit dál?

Poslechněte si záznam pořadu 13+, rozhovor s politologem Mrklasem začíná ve 20. minutě.

NyníPísně
Píseň: Zahradní restaurace (2020); Interpret: Dostál Roman; Album: Dostál Roman: Krása v bodláčí
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony