Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s papežem Františkem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s papežem Františkem
14. prosince 2020 13+, Události Autor: Anežka Hlávková

Prezidentku Slovenské republiky dopoledne přijal Svatý otec na osobní audienci. Zuzana Čaputová podle plánu jednala i s vatikánským sekretářem pro vztahy se státy, arcibiskupem Paulem Richardem Gallagherem, navštívila slovenského kardinála Jozefa Tomka a na závěr návštěvy uctila památku svatého Cyrila u hrobu věrozvěsta.

Během asi 50minutové audience se papež a slovenská prezidentka dotkli témat pandemie, sociální spravedlnosti či ochrany stvoření. „Hovořili jsme o aktuální situaci ve světě i na Slovensku, způsobené koronakrizí. Svatý otec uvedl, že ´po krizi nikdy nic nezůstane stejné,´" sdělila Zuzana Čaputová: „...proto je důležité, abychom všichni spolupracovali na sjednocení země i světa a dokázali tak spolu čelit všem výzvám.“  Hostitel podle prezidentky zmínil i zvláštní postavení a úlohu ženy ve společnosti: "Řekl, že ženy mají blíže k životu, a to díky mateřství. A dost možná proto mohou sehrát významnější roli v uklidňování krizové situace i při sjednocování světa a naší země.“

Podle informací, které Proglasu poskytlo Radio Lumen, věnoval František Čaputové bronzový umělecký odlitek ve tvaru holubice sedící na vinné révě se vzkazem "buďte posly pokoje" a dva výtisky papežských dokumentů. Prezidentka předala Svatému otci obraz Sedmibolestné Panny Marie, patronky Slovenska a čtyři svíce ze včelího vosku, k nimž poznamenala: „Byly vyrobeny v chráněné dílně lidmi, kteří jsou sociálně znevýhodněni. To je symbolické, jelikož papež má k tomuto tématu velmi blízko. A zároveň jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu. I téma klimatických změn je totiž papežovo srdeční." 

Cestu hlavy slovenského státu do Vatikánu na dotazy Proglasu v relaci 13+ komentoval  Radko Kubičko z Českého rozhlasu Plus. Záznam si můžete poslechnout v audioarchivu.

foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony