Skladatel Zástěra: Svatá Ludmila stála za obratem národa k víře

Skladatel Zástěra: Svatá Ludmila stála za obratem národa k víře
17. září 2021 13+ Autor: Nikola Samcová

Pátečním hostem pořadu 13+ byl hudební skladatel a dirigent Hudby Hradní stráže a policie České republiky Jan Zástěra, autor oratoria o svaté Ludmile s názvem Nádech věčnosti. V neděli zazní jeho hudební dílo ve Vladislavském sále Pražského hradu k 1100. výročí mučednické smrti první české světice.

Zástěra v předchozích letech složil několik děl o českých světicích. Předloni o svaté Anežce, vloni o svaté Zdislavě. „Čeští patroni nám mají co říct, protože s námi sdíleli kulturní prostor a historii,“ řekl dirigent. Toto téma má v jeho dílech za cíl přiblížit odkaz českých patronů.

„Nejprve mi připadal pro hudební ztvárnění atraktivní příběh Ludmiliny mučednické smrti. Postupem času jsem se ale zaměřoval na roli Ludmily jako matky rodu a ochránkyně českého křesťanstva. Stála za obratem národa k víře,“ vysvětlil své vnímání světice hudební skladatel.

V hlavní roli přemyslovské kněžny Ludmily vystoupí ve věku 96 let česká herečka a světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená. „Nedovedu si představit autentičtější ztvárnění Ludmily,“ uvedl Zástěra. „Mně samotnému je Soňa Červená velkou inspirací. Jsem rád, že roli přijala a mohu s ní spolupracovat,“ prozradil Jan Zástěra.

Koho podle něj oratorium může oslovit? Jaké pro něj bylo skládat dílo se stejnou tematikou, jako vytvářel kdysi Antonín Dvořák? Co vyjadřuje název „Nádech věčnosti“? Celý rozhovor je k poslechu v audioarchivu Radia Proglas.