Sexuální vykořisťování se netýká jen žen. Pro muže to však je tabuizované téma, říká analytička

Sexuální vykořisťování se netýká jen žen. Pro muže to však je tabuizované téma, říká analytička

Pořad v souvislostech


Obchod s lidmi; pohrůžka Facebooku odchodem z Evropy
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
8. února 2022 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Katolická církev dnes prožívá Mezinárodní den modliteb za oběti obchodování s lidmi, kdy je člověk různými způsoby využívaný k majetkovému prospěchu pachatele. Analytička a vedoucí projektu Security outlines Veronika Čáslavová na Proglasu upozornila, že se tato problematika netýká jen dalekého zahraničí, ale i Evropy a také České republiky. V pořadu 13+ byla hostem Ondřeje Havlíčka.

Sexuální vykořisťování, obchod s lidskými orgány a tkáněmi, nelegální adopce a nucené práce – to jsou formy obchodu s lidmi, ke kterému dochází i na našem území. „Také Češi, případně Češky a české děti mohou být obchodovány nejenom do zahraničí, ale i v rámci území naší republiky. Obchodování s lidmi není něco, co by se týkalo jenom těch z vyloučených lokalit nebo chudých, ale může to potkat skutečně kohokoliv. Společným jmenovatelem je, že lidé hledají lepší budoucnost a nechají se obalamutit,“ upozornila Čáslavová a doplnila, že „i když se může zdát, že ta čísla nejsou vysoká, u nás se jedná řádově o odhalené desítky obětí ročně, jde o lidské životy. Je také otázkou, zda dochází k odhalení všech zločinů, které se dějí.“

Práci policie a neziskových organizací expertka považuje za stěžejní, oceňuje metodiku, která vznikla, ale také zdůrazňuje potřebu neustálého proškolování. „Zároveň se domnívám, že by mělo docházet k užší spolupráci mezi jednotlivými neziskovými organizacemi (La Strada, charitní projekt Magdala, aj.), které mají naprosto nezastupitelnou úlohu v řešení tohoto problému. Zaměřují se na širokou oblast problému, ženy i muže, jak na oblast sexuálního, tak pracovního vykořisťování. Vytvářejí obětem bezpečné prostředí, protože ty mají z nejrůznějších důvodů z policie strach,“ poznamenala Veronika Čáslavová a zdůraznila nutnost vzdělávání společnosti, které začíná v rodině a mělo by pokračovat ve školách.

Co ještě může udělat stát k tomu, aby došlo posunu? Jakou roli hraje legislativní ukotvení prostituce? Jsou obětmi více ženy nebo muži? Dozvíte se v rozhovoru s datem 8. února, který je celý k dispozici v audioarchivu nebo podcastových aplikacích.