Senátoři v relaci 13+ komentovali ústavnost nouzového stavu

13+ se senátori o ústavnosti nouzového stavu.
19. února 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme hovořili o aktuálním nouzovém stavu vyhlášeném v Česku na žádost hejtmanů. Našimi hosty byla senátorka za KDU-ČSL a první místopředsedkyně této strany Šárka Jelínková a senátor zvolený za hnutí ANO Ladislav Václavec.

Skupina 35 senátorů, zástupci všech frakcí vyjma klubu senátorů za ANO a sociální demokracii, se před několika dny obrátila na Ústavní soud s návrhem, aby přezkoumal okolnosti vyhlášení nynějšího nouzového stavu. Má jít o prověření, zda vláda postupovala v souladu s ústavou, když o pokračování nouzového stavu rozhodla na základě žádosti hejtmanů, ačkoli několik dní předtím nezískala souhlas Poslanecké sněmovny. 

Senátorka Šárka Jelínková uvedla, že tato stížnost má do budoucna ukázat, zda vláda může postupovat bez souhlasu parlamentu. “Tady už nedochází jen k ohýbání ústavy. Ale máme obavy, jestli už nejde o překročení limitů, které nám Ústava dává,” uvedla ve vysílání proglasu senátorka Jelínková.

Senátor Václavec tuto žádost k Ústavnímu soudu v současné situaci označil za nesmysl a ocenil práci hejtmanů, kteří se společně s vládou snažili najít kompromis. “Kromě toho, že se my, senátoři, snažíme dohlížet na ústavnost, měli bychom být také stabilizujícím prvkem společnosti. Myslím, že v současné situaci měl proto předseda senátu Miloš Vystrčil více uklidnit situaci a žádost k Ústavnímu soudu jsme mohli dát třeba až za dva měsíce,” objasnil senátor Václavec.

V závěru diskuze se oba dva hosté shodli, že situaci by měl pomoci stabilizovat nový pandemický zákon. Zároveň také vyjádřili své přání, aby vláda nyní především usilovala o návrat dětí do škol. “Ze všeho nejdříve musíme proočkovat učitele. Jak je očkování proti covidu důležité vidím sám jako ředitel nemocnice. Poté, co jsme proočkovali zdravotníky už nemám sto nemocných zaměstnanců denně, ale jen dva nemocné zdravotníky,” řekl v relaci 13+ senátor Václavec.

foto: pixabay.com

NyníDuchovní slovo
Skladba: And one the Pharises (1990) - Jeden z farizeů pozval Ježíše k jídlu; Autor: Pärt Arvo; Dirigent: Uhlíř Richard; Soubor: Gentelemen Singers
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...
02:25Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony