Šéf Diecézní charity: Zatím mapujeme, jaké typy pomoci budou potřeba

Šéf Diecézní charity: Zatím mapujeme, jaké typy pomoci budou potřeba

Pořad v souvislostech


Po zkáze tornáda, pomoc jihovýchodní Moravě
Audioarchiv
25. června 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Na pomoc jihomoravským obcím zasaženým včerejším tornádem vyslala své krizové týmy také Diecézní charita Brno. Jedním z hostů pořadu 13+ byl její ředitel Oldřich Haičman, který vysvětlil, kde a jak charitní pracovníci působí.

Šéf našeho krizového týmu řekl, že to nezažil ani při povodních v roce 1997 a 2002, ty obce jsou skutečně srovnané se zemí,“ charakterizoval rozsah škod Haičman.

Podobně jako hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich či starostové postižených obcí Haičman zdůraznil, že v současné chvíli není na místě se do oblasti přímo vydávat. „Policie jednak lidi do obcí nepustí a okolní silnice jsou navíc ucpané, takže se tam ani nedostanou,“ řekl.

Samotná Charita má na místě dva průzkumné týmy a v současnosti zajišťuje podporu složkám integrovaného záchranného systému. Organizuje též tzv. intervenční týmy. „Budou mapovat stav jednotlivých obydlí, kontaktovat nejpostiženější a vyplňovat dotazníky, na jejichž základě budeme plánovat dlouhodobou pomoc,“ upřesnil Haičman.

Zatím Diecézní charita vyhlásila také finanční sbírku: „Do dnešního odpoledne se na ní sešlo přes 32 milionů korun. Je to úctyhodná částka, moc za ni dárcům děkujeme. Budeme ji používat jak na akutní fázi, tj. životní potřeby lidí, ale hlavně tu dlouhodobou, na opravu jejich obydlí. Co se týče další pomoci, zveřejnili jsme na našem webu a facebooku možnost přihlašování dobrovolníků. Zatím jen mapujeme, jestli by byl zájem. Postupujeme v koordinaci s krizovým štábem Jihomoravského kraje.

Podle ředitele Haičmana přijde fyzická dobrovolnická práce na řadu nejdříve za týden či 14 dní, až budou odklizeny největší trosky a na místě bude možné se pohybovat bez většího rizika. „Pak tam vyšleme dobrovolníky na pomocné práce. Nejsme schopni se o ně takříkajíc postarat na místě, takže preferujeme dobrovolníky, kteří jsou schopni se tam sami dostat, postarat se o sebe a pomáhat,“ uvedl.

Více informací ohledně možností pomoci Břeclavsku a Hodonínsku najdete na www.pomoctornado.charita.cz

NyníRanní magazín
Píseň: Noe (2015); Interpret: Hlaváčová Anna - zpěv, Železňák Miloš - kytary; Album: Železňák Miloš, Anna & vtáčiky
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony