S. Slonková: Spor o BIS se přenese do politického zákulisí, výsledek uvidíme po volbách

S. Slonková: Spor o BIS se přenese do politického zákulisí, výsledek uvidíme po volbách
26. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

S šéfredaktorkou investigativního magazínu Neovlivní.cz Sabinou Slonkovou jsme v relaci 13+ rozebírali současné dění kolem Bezpečnostní informační služby po výrocích prezidenta Miloše Zemana o tom, že BIS měla odposlouchávat telefony jeho spolupracovníků a premiéra žádal, aby přestala. Andrej Babiš popírá, že by takový příslib prezidentovi dal.

Záležitostí se dnes zabývala stálá komise poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti BIS. Její ředitel Michal Koudelka na jednání odmítl, že by tajná služba porušila zákon. Ze zneužití zpravodajských prostředků k shromažďování informací pro svou potřebu Koudelku viní dnešní stanovisko prezidentské kanceláře. "Prezident, zároveň vrchní velitel ozbrojených sil a člověk do značné míry odpovědný za bezpečnost ve státě, jednoznačně dává najevo svou nedůvěru tajné službě, která má největší pravomoci směrem k omezování svobod občanů. To má dopad na důvěru občanů v celý bezpečnostní systém a aparát," řekla Sabina Slonková o sporu o odposlechy a údajný vliv politiků na činnost civilní kontrarozvědky.

K možným prezidentovým motivům uvedla: "Miloš Zeman dává Andreji Babišovi najevo, kdo je klíčovým hráčem na politické scéně, protože už za šest týdnů bude Andrej Babiš hlavu státu potřebovat: Pokud bude chtít skládat vládu, bude potřebovat pomoc prezidenta Zemana. Z informací, které jsme zaznamenali, vyplývá, že prezident v posledních týdnech a měsících není úplně spokojen s tím, jak premiér dodržuje dohody, které spolu uzavřeli," říká Sabina Slonková k možným souvislostem celého dění; jednou z dohod podle ní bylo, že Babiš neprodlouží působení Michala Koudelky v čele BIS po vypršení jeho funkčního období. Vláda nakonec Koudelku pověřila vedením tajné služby a definitivně má o ředitelském postu rozhodnout nový kabinet vzešlý z podzimních voleb. "Prezident tento krok vnímal velmi špatně, protože říká, že mu premiér slíbil, že Koudelka končí," dodává publicistka.

Celý systém kolem odposlechů tajnými službami podle ní významně limituje lidský faktor: "Stalo se, že byli odposloucháváni novináři s tím, že je vyšetřující orgány hodily do jednoho pytle s nějakými zločinci a vymyslely imaginární spiknutí. V tu chvíli soud odposlech povolí, protože nemusí do detailu znát zákulisí celého případu. Ten systém je postaven na lidech a lidské selhání nelze vyloučit vůbec nikdy," uvedla Sabina Slonková. A jaký další vývoj této aktuální záležitosti kolem BIS, prezidenta a premiéra očekává? "Netroufám si to úplně odhadnout, ale myslím, že mnohem větší dopad bude celý případ mít v politickém zákulisí. Už se to nebude odehrávat jako veřejná přestřelka, ta už vlastně teď proběhla, ale o to intenzivnější budou ta zákulisní vyjednávání. Po volbách uvidíme, jakým způsobem si to prezident s premiérem ´vyřídí´," uzavřela investigativní novinářka.

Celý rozhovor se Sabinou Slonkovou zazněl v relaci 13+, jejíž záznam najdete v Audioarchivu.